İtalya Tunus’tan Güneş Enerjisi İthal Edecek

İtalya 2018 yılından itibaren Tunus’tan ithal edeceği elektrik ile Avrupa Birliği’nin şart koştuğu hedefleri yerine getirebilecek.

8 Kasım 2010

İtalyan Sanayi Bakanlığı Müsteşarı Stefan Saglia yaptığı açıklamada İtalya’nın 2018 yılından itibaren Tunus’tan yılda 600.000 megavat-saat güneş enerjisi kaynaklı elektrik  ithal etmeyi planladığını bildirdi.

Saglia açıklamasında ülkesinin bu şekilde Avrupa Birliği’nin üye ülkeleri için getirdiği enerji tüketimini 2020 yılında yüzde 20 oranında yenilenebilir enerji kaynaklı olarak karşılanması zorunluluğuna uymayı planladığını belirtti.

Uluslararası Tunus Güneş Konferansı’nda yapılan açıklamada bunun için Tunus’un bu ihracatı yapabilecek güneş enerjisi santralleri kurması ve elektrik iletimini mümkün kılacak enterkonnekte sistemi belirtilen tarihe kadar sağlaması gerekiyor.

Aynı etkinlikte açıklama yapan Tunus Enerji Bakanı Abdül Aziz Rassaa ise Tunus’un 6 yıl içerisinde ¨Tunus Güneş Planı¨ adı verilen çalışma ile 4.1 milyar Tunus Dinarı (2.9 milyar ABD Doları) yatırım ile güneş enerjisinde 1.000 megavatlık kurulu güce ulaşmayı hedeflediğini söyledi.

Rassaa yaptığı açıklamada 40 adet santralin kurulacağı bölgedeki toplam kurulu gücün 1.200 megavat’a ulaşabileceği ve iki ülke arasındaki anlaşma gereğince bu kurulu gücün 400 megavatlık kısmının Tunus’un kullanımına ayrılırken geri kalan kısmı ise İtalya’nın enerji ihtiyacı için kullanılacak.

Projenin gerçekleşmesi için deniz altına yerleştirilecek elektrik iletim hatları için ise gerekli olan ve 400-500 milyon avroyu bulması düşünülen yatırım ise İtalyan Elektrik İdaresi Terna’nın desteği ile sağlanacak.