IPARD II 13. Başvuru Çağrı İlanı yayımlandı

Başvurular Eylül ayında başlayacak

18 Ağustos 2023

Tarım ve Kırsal Kalkınmayı Destekleme Kurumu, Kırsal Kalkınma (IPARD) Programına ilişkin 13’üncü çağrı ilanını yayımladı.[1]

İlana göre “Tarımsal İşletmelerin Fiziki Varlıklarına Yönelik Yatırımlar” ve “Tarım ve Balıkçılık Ürünlerinin İşlenmesi ve Pazarlanması ile İlgili Fiziki Varlıklara Yönelik Yatırımlar” başlıklarında makine-ekipman, hizmet ve görünürlük alımları desteğine ilişkin başvurular kabul edilecektir.

Tarımsal İşletmelerin Fiziki Varlıklarına Yönelik Yatırım başvuruları 4 Eylül 2023 ile 28 Eylül 2023 tarihleri arasında alınacak, Online Proje Başvuru Sistemi ise 26 Eylül 2023 gününe kadar açık olacak.

Tarım ve Balıkçılık Ürünlerinin İşlenmesi ve Pazarlanması ile İlgili Fiziki Varlıklara Yönelik Yatırım başvuruları da 12 Eylül 2023 ile 12 Ekim 2023 tarihleri arasında alınacak, Online Proje Başvuru Sistemi ise 10 Ekim 2023 gününe kadar açık olacak.

Başvurular yatırımın uygulanacağı ilde bulunan TKDK İl Koordinatörlüklerinde kabul edilecek.

Uygulama süresinin 2023 dönemine uzama ihtimali var

Çağrıda IPARD Programı 2014-2020 dönemi kapsamında yatırım yapmak isteyen işletmelerin destekleneceği programın resmî olarak, 2023 yılında son bulacağı fakat bir yıl daha uzatılmasına yönelik Avrupa Komisyonu’na resmi talepte bulunulduğu ve onay sürecinin tamamlanması beklendiği de belirtildi.

Bununla birlikte uygulama süresinin uzatılmaması durumunda, TKDK’nin sözleşme imzalamama hakkını saklı olacak.

IPARD destekleri kapsamında tarımsal işletmelerin öz tüketime yönelik yenilenebilir enerji yatırımları da hibe desteği sağlayabiliyor.

Geçtiğimiz Mayıs ayında dönemin Tarım ve Orman Bakanı Vahit Kirişci, Avrupa Birliği Katkılı Kırsal Kalkınma Destekleri Programı (IPARD) uygulamasında şehir kısıtlamasının kalkacağını söylemişti.[2]

 


[1] IPARD II 13.Başvuru Çağrı İlanı

[2] IPARD desteklerinde şehir kısıtlaması kalkacak