Borusan EnBW Petrol Ofisi istasyonlarına şarj ağı kuracak

Şirket ilk aşamada 1 milyar TL’lik yatırım yapacak

29 Temmuz 2023

Borusan EnBW Enerji ile Petrol Ofisi Grubu arasında elektrikli araç şarj istasyonu ağı kurmak için işbirliği anlaşması imzalandı.

Şirketler tarafından yapılan açıklamaya göre işbirliği ile ilk aşamada Petrol Ofisi’nin Türkiye genelindeki 2.000’e yakın akaryakıt istasyonu arasından önceliklendirme yapılacak ve belirlenen istasyonlarda 1 milyar TL yatırım ile şarj üniteleri kurulumları gerçekleştirilecek.

İstasyonların önceliklendirmelerinde ise trafik yoğunluğu, üniteler ve istasyonlar arası mesafe, müşterilere sunulan ek hizmetler gibi kriterler belirleyici olacak.

Bununla birlikte açıklamada 1 milyar TL’lik bu yatırım ile kaç adet şarj istasyonu kurmanın veya kaç lokasyonda şarj hizmeti verilmenin hedeflendiği gibi bilgiler ise yer almadı.

Açıklamada istasyonlarda sağlanan şarj hizmetinde kullanılan elektriğin tamamının yenilenebilir enerji kaynaklarından elde edildiğine dair sertifikalara sahip olacakları bilgisi de yer aldı.

Borusan Holding ve Energie Baden-Württemberg AG’nin (EnBW) ortak girişimi olan Borusan EnBW’nin tamamı yenilenebilir enerji kaynaklarına dayanan elektrik üretim portföyü, toplam kurulu güçleri 725 MW olan 12 santralden oluşuyor.

Petrol Ofisi ilk istasyonunu 2017’de kurmuştu

2017 yılında e-POwer markası ile kendi şarj ünitelerini geliştiren Petrol Ofisi, ilk üniteyi de Gebze’de, Osmangazi Köprüsü girişinde yer alan Oksijen 03 Dinlenme Tesisleri’ndeki Petrol Ofisi istasyonunda devreye almıştı.

Şirket geçtiğimiz yılın temmuz ayında Şarj Ağı İşletmeci Lisansı sağlayan 18’inci şirket olmuştu.