IPARD desteklerinde şehir kısıtlaması kalkacak

IPARD III ile 555 milyon Avro hibe sağlanacak

4 Mayıs 2023

Tarım ve Orman Bakanı Vahit Kirişci, Avrupa Birliği Katkılı Kırsal Kalkınma Destekleri Programı (IPARD) uygulamasında şehir kısıtlamasının kalkacağını söyledi.

Bakan Vahit Kirişci, Ankara’da düzenlenen IPARD III Programı Bilgilendirme Toplantısı’nda yaptığı açıklamada IPARD kapsamında bulunan il sayısını 42’den 81’e çıkarılacağını ifade etti.[1]

Toplam hibe 555 milyon Avro olacak

Avrupa Komisyonu IPARD III programını geçtiğimiz Mart ayında onaylamıştı. Program için komisyon 430 milyon Avro kaynak tahsis edecek iken ulusal katkının da eklenmesi ile hibe edilecek toplam fon 555 milyon Avro olacak.

Bununla birlikte Bakan Kirişçi program sayesinde ekonomiye kazandırılacak toplam yatırım tutarının 1 milyar avroyu geçmesinin beklendiğini söylemişti.

2021-2027 yılları arasında uygulanacak IPARD III programı kapsamında “M7- Çiftlik Faaliyetlerinin Çeşitlendirilmesi ve İş Geliştirme” başlığı altında kırsal alanlarda olmak koşulu ile yenilenebilir enerji tesis yatırımları da destek sağlayabilecek.

IPARD destekleri şimdiye kadar Tarım ve Kırsal Kalkınmayı Destekleme Kurumu (TKDK) koordinatörlüğü bulunan, Afyonkarahisar, Ağrı, Aksaray, Amasya, Ankara, Ardahan, Aydın, Balıkesir, Burdur, Bursa, Çanakkale, Çankırı, Çorum, Denizli, Diyarbakır, Elazığ, Erzincan, Erzurum, Giresun, Hatay, Isparta, Kahramanmaraş, Karaman, Kars, Kastamonu, Konya, Kütahya, Malatya, Manisa, Mardin, Mersin, Muş, Nevşehir, Ordu, Samsun, Sivas, Şanlıurfa, Tokat, Trabzon, Uşak, Van ve Yozgat illerinde uygulanıyordu.


[1] Tarım Ve Orman Bakanı Prof. Dr. Vahit Kirişci: “IPARD Kapsamında Bulunan İl Sayısını 42’den 81’e Çıkaracağız’