Güriş Arnavutluk’ta rüzgâr yarışması kazandı

Şirket 74 Avro/MWh teklifi ile 75 MW’lık kapasite hakkı elde etti

3 Ağustos 2023

Arnavutluk’un ilk rüzgâr enerjisi yarışmaları sonuçlandı.

Arnavutluk Altyapı ve Enerji Bakanlığı tarafından yapılan açıklamaya göre başlangıçta 100 MW kapasite tahsisi için başlatılan yarışmada, gelen yoğun talep üzerinde üç ayrı şirkete 222,48 MW’lık kapasite tahsisine hak kazandı. [1] 

Yarışmayı kazanan şirketlerden biri de Güriş İnşaat ve Mühendislik A.Ş. ile Güriş’in yenilenebilir enerji yatırım kolu olan Mogan Enerji A.Ş. ortaklığı ile kurulan BRD Energy şirketi oldu.

Şirket yarışmada verdiği Megavat-saat (MWh) başına 74 Avro teklifi ile ülkede 75 MW gücünde rüzgâr enerjisi santrali kurmaya hak kazandı.

Yarışma şartnamesine göre şirket santralde ürettiği elektriğin tamamı için 15 yıl geçerli olacak Fark Sözleşmesi üzerinden alım garantisi elde etti.

Yarışmayı kazanan diğer iki şirket ise Fransız Total Eren ile Avusturyalı Verbund oldu.

Total Eren ve KMV konsorsiyumu 75 MW’lık kapasite hakkını 44,88 Avro/MWh teklifi ile elde ederken, Verbund ise 72,56 MW’lık kapasite hakkını 74,95 Avro/MWh teklifi ile kazandı.

Yarışmanın tamamlanması dolayısı ile düzenlenen törende konuşan Arnavutluk Başkan Yardımcısı ve Altyapı ve Enerji Bakanı Belinda Balluku 2021 yılında başlatılan süreçte 14 ayrı yerel ve yabancı yatırımcıdan teklif aldıklarını

Bakan Belinda Balluku bu 14 şirketi değerlendirmelerinde ana amaçlarının teknik tecrübelerli, finansal güçleri ve bundan daha önemlisi ise böyle bir projeyi gerekli şartları tamamlayarak teslim edebilecek şirketleri belirlemek olduğunu söyledi.

Şirketin toplam rüzgâr gücü 700 MW düzeyinde

Türkiye Rüzgâr Enerjisi Birliği verilerine göre, Güriş 2022 sonu itibarıyla ulaştığı 627 MW güç ile Türkiye’nin rüzgâr gücündeki en büyük paya sahip ikinci enerji yatırımcısı konumundaydı.[2]

Bununla birlikte GÜRİŞ’in Kosova ve Ukrayna’daki her biri 32,4 MW gücünde olan iki ayrı rüzgâr enerjisi santrali de bulunuyor. Bu santrallerin dahil edilmesi ile şirket Türkiye’nin rüzgâr enerjisinde en yüksek kurulu güce sahip enerji yatırımcısı konumunda bulunuyor.


[1] Ankandi i parë i parqeve eolike, shpallja e fituesve – Ministria e Infrastrukturës dhe Energjisë

[2] TÜREB – RES Veritabanı