Tatlıpınar Enerji’nin halka arz büyüklüğü 1,58 milyar TL oldu

Şirkete 2,3 milyondan fazla bireysel yatırımcı talepte bulundu

15 Ağustos 2023

Ağaoğlu Şirketler Grubu’nun yenilenebilir enerji alanında faaliyet gösteren şirketlerinden Tatlıpınar Enerji’nin 10-11 Ağustos tarihleri arasında gerçekleşen talep toplama süreci sona erdi.

Süreçte şirketin 35 milyon 100 bini sermaye artırımı, 35 milyon 100 bini ise ortak satışı kaynaklı olmak üzere toplamda 70 milyon 200 bin adet payı halka arz edildi.

Şirketin halka arz edilen hisse oranı % 25,03 olurken, halka arzın büyüklüğü ise 1 milyar 579 milyon 500 bin TL olarak gerçekleşti.

Halka arza yurt içi bireysel yatırımcılar tahsisat tutarının yaklaşık 3,3, yurt içi kurumsal yatırımcılar yaklaşık 9,5, yurt dışı kurumsal yatırımcılar 2,4 katı talep gösterdiler ve şirkete toplamda 4 kat filtrelenmemiş talep geldi.

Ağaoğlu Şirketler Grubu tarafından konu ile ilgili yapılan açıklamada değerlendirmesi yer alan şirketin Üst Yöneticisi (CEO) Burak Kutluğ şunları söyledi;

Yatırımcılardan yoğun bir talep aldık. 2 milyon 355 bin 601 bireysel yatırımcı, şirketimize ilgi gösterdi. Bu sayı ile yenilenebilir enerjide tüm zamanların talep rekoru kırıldı. Ağaoğlu Grubu olarak, göstermiş oldukları ilgi nedeniyle tüm yatırımcılara teşekkürlerimizi sunuyoruz. Bu yoğun ilgi, bize duydukları güvenin de bir göstergesi, gurur duyduk. Ağaoğlu Grubu olarak ilerleyen süreçte yeni halka arzlar ve SPK enstrümanlarına girmek konusunda planlarımız var.’

 

Santral hibrit ve depolamalı olacak

Şirketin halka arz izahnamesindeki bilgilere göre Tatlıpınar Enerji’nin portföyünde yalnızca Tatlıpınar Rüzgâr Enerjisi Santrali bulunuyor.

Ağaoğlu Enerji halihazırda 115,5 MW gücünde olan bu santralin rüzgâr enerjisi kapasitesini 38,4 MW artırmak ve santral sahasında 79 MW gücünde hibrit güneş enerjisi santrali kurmak için izin süreçlerini tamamlamış durumda ve her iki yatırımın da 2024’ün başında devreye alınması planlanıyor.

Tatlıpınar RES, rüzgâr gücünün 11,6 MW’lık bölümü hariç olmak üzere de 2010 yılında devreye giren ve bu yıl güncellenen Yenilenebilir Enerji Kaynakları Destekleme Mekanizması (YEKDEM) desteklerinden yararlanacak.

Bununla birlikte şirket Tatlıpınar RES’e 47,6 MW gücünde depolama ünitesi kurmak için de Enerji Piyasası Düzenleme Kurumu’na 30.12.2022 tarihinde ön lisans başvurusu yapmış durumda.

Ağaoğlu Enerji’nin portföyünde Tatlıpınar RES dışında Kürekdağı RES (54 MW), Manastır-Esenköy RES (45 MW) ve Umutlu RES (24,5 MW) de bulunuyor.

Ağaoğlu Şirketler Grubu Üst Yöneticisi (CEO) Burak Kutluğ halka arz süreci ile ilgili basın toplantısında, diğer rüzgâr projelerinin şirketin ileride yapmayı düşündüğü başka halka arz işlemlerinde yer alma ihtimalinin olduğunu söyledi.