İklimsa çalışanlarının fotovoltaik eğitimi için UGETAM ile çalışacak

Kurum İklimsa çalışanlarına mesleki yeterlilik eğitimi verecek

25 Ekim 2022

İklimsa güneş enerjisi sistemi kurulumu yapacak personellerinin Fotovoltaik Güç Sistemleri Meslek Grubu’na ait “Mesleki Yeterlilik Belgesi” almaları için UGETAM ile çalışacağını açıkladı.

Açıklamaya göre şirketin yetkili servis personelleri, şirket içinde verilen eğitimlerin yanı sıra UGETAM merkezinde de Güneş Enerjisi Sistemleri’ne yönelik eğitimler alacak.

Şirket personelleri UGETAM tarafından eğitim sonunda yapılan sınavları başarıyla tamamlayamadıkları için belgeyi almaya hak kazanamamaları halinde ise güneş enerjisi kurulumlarında görev alamayacaklar.

Mesleki Yeterlilik Kurumu (MYK) geçtiğimiz Mayıs ayında güneş enerjisi sektörüne yönelik dört ayrı Ulusal Yeterlilikte revizyon yapmış ve güncel düzenlemeleri yayımlamıştı.[1]

Revizyonlar ise kurum tarafından görevlendirilen Uluslararası Güneş Enerjisi Topluluğu – Türkiye Bölümü (GÜNDER) tarafından, GÜNDER VOC-TEST Merkezleri (GÜNDERMYM) Projesi kapsamında gerçekleştirilmişti.

Güncellemenin ardından standartlara yönelik ilk belge diğer bir yetkili kurum olan TEDAŞ tarafından geçtiğimiz Haziran ayında verilmişti.[2]

Fotovoltaik sistemlere yönelik Mesleki Yeterlilik Belgesi Türkiye ile birlikte Avrupa ülkelerinde de geçerli oluyor.

 

 


[1] Dört Ulusal Yeterlilikte revizyon yapıldı

[2] Fotovoltaik Güç Sistemleri Mesleğinin ilk MYK belgeleri verildi