AYD Otomotiv çatısında 8,9 MW gücünde GES kuruldu

Şirket yatırımının büyüklüğünü kısa sürede 20 MW’a çıkarmayı hedefliyor

7 Ekim 2022

Otomotiv ekipmanları üreticisi AYD Otomotiv’in Konya’daki fabrikasının çatısında 8,9 MW gücünde güneş enerjisi kurulumu devreye alındı.

Projenin kurulum ve mühendislik hizmetlerini sağlayan INSOS Enerji tarafından yapılan açıklamada şirketin devreye alınan bu güce ilave olarak yeni yatırımlar ile güneş enerjisi kurulu gücünü 20 MWp seviyesine çıkarmayı hedeflediği de bildirildi.

Açıklamaya göre yine INSOS Enerji tarafından gerçekleştirilecek diğer kurulumlar 2023 yılı içinde tamamlanabilecek.

AYD Otomotiv Hanwha Q Cells güneş panelleri ile Huawei eviricilerinin kullanıldığı proje ile yılda 12,5 milyon kilovat-saat elektrik üretimi gerçekleştirebilecek.[1]

1975 yılında Konya’da Türkiye’nin ilk süspansiyon ve direksiyon parçaları üreticisi olarak üretime başlamış olan AYD Otomotiv halihazırda sektöründe Türkiye’nin en büyük, dünyanın ise sayılı büyüklükteki üretim tesisine sahip.

Türkiye’nin en büyük 500 sanayi kuruluşu içerisinde 184’üncü sırada yer alan şirket, Türkiye otomotiv sektöründe 16’ıncı sırada yer alıyor. Aynı zamanda 90’dan fazla ülkeye yaptığı ihracat ile Türkiye’nin en fazla ihracat yapan 104’üncü şirketi olan AYD Otomotiv’in 6 bine yakın çalışanı bulunuyor.

 


[1] AYD Otomotiv – INSOS Enerji