İSKEN hibrit GES yatırımına başlıyor

21 MW gücündeki santral şirketin vazgeçtiği kömürlü termik santral sahasında gerçekleşecek

24 Ekim 2022

İskenderun Enerji Üretim ve Ticaret A.Ş. (İSKEN) İSKEN Sugözü termik enerji santraline bağlı olarak kuracağı hibrit güneş enerjisi santrali projesi için YEO Teknoloji şirketi ile anlaşma imzaladı.

YEO Teknoloji tarafından yayınlanan basın açıklamasına göre kurulacak olan 21,1 MW gücündeki santralin tüm mühendislik, tedarik ve yapım işleri şirket tarafından üstlenecek.

İmza töreninde konuşan İSKEN Genel Müdürü Dr. Sırrı Uyanık, Sugözü Termik Santrali’nin bulunduğu alanı bir enerji adasına dönüştürmek istediklerini kaydederken, kurulacak hibrit güneş enerjisi santralinin bu dönüşümün başlangıcı olacağına vurgu yaptı.

Projenin ÇED dosyasındaki bilgilere göre santral izinleri alınmasına karşın, yatırım kararından vazgeçilmiş olan Ayas termik santrali projesi için ayrılan sahanın bir bölümünde kurulacak.[1]

Adana’nın Yumurtalık ilçesinde 2003 yılında devreye girmiş olan ithal kömürlü Sugözü Enerji Santrali’nin toplam kurulu gücü güneş yatırımının tamamlanması ile 1.341,1 MWm olacak.

ÇED raporuna göre toplam yatırım bedelinin 198 milyon TL olacağı öngörülen yatırımda Tier-1 sınıfında Bifacial güneş panelleri ile 8 merkezi inverter ve 4 adet 5000 kVA’lık hermetik yağlı tip trafo kullanılacak.

 


[1] Sugözü Enerji Santrali-Yardımcı Kaynak Güneş Enerji Santrali Projesi – Nihai ÇED Raporu