”Hindistan 175 GW’lık 2022 hedefini aşabilecek”

Ülke yönetimi CRISIL raporuna tepki gösterdi

14 Ekim 2019

Hindistan Yeni ve Yenilenebilir Enerji Bakanlığı yazılı bir açıklama ile araştırma kuruluşu CRISIL’ın Hindistan’ın 2022 yılında rüzgar ve güneş enerjisinde 175 GW’lık kurulu güce sahip olma hedefine ulaşamayacağı iddiasına tepki gösterdi.

Açıklamada raporun kötü temellendirildiği ve gerçekleri yansıtmadığı, ayrıca bakanlıktan görüş alınmamak ile birlikte ülkenin yenilenebilir enerji alanındaki gelişmesini hızlandırmak için alınmış kararları göz ardı ettiği suçlamaları getirildi.

Hindistan’ın 2014 Mart ayında 24 GW olan rüzgar ve güneş enerjisine dayalı elektrik üretim kapasitesinin 2019 Eylül ayı sonu itibari ile 82,58 GW’a yükseldiğine dikkat çekilen açıklamada, bu kapasiteyi 31,15 GW artıracak projelerin de çeşitli aşamalarda bulunduğu bilgisi verilirken, yalnızca bu seviyenin bile 2022 hedefinin %65’ini oluşturduğuna vurgu yapıldı.

Bununla birlikte 39 GW’lık yeni kapasitenin tahsis edilmesi için sürdürülen çalışmaların son aşama olduğu ve bu tahsis ile hedefin %87’lik bölümüne ulaşılacağı, yalnızca 23 GW’lık daha tahsisin gerekeceği açıklamada yer alan diğer bir nokta oldu.

CRISIL tarafından geçtiğimiz hafta yayınlanan ‘REturn to uncertainty” başlıklı raporda Hindistan’ın rüzgar ve güneş enerjisine dayalı kurulu gücünün 2022 yılında 59 GW’ı güneş, 45 GW’ı rüzgar olmak üzere toplamda 104 GW’da kalacağı öngörülmüştü.

Kuruluş öngörüsünün gerekçesi olarak 64 GW’lık kapasite için yapılan tahsis yarışmalarında sunulan kapasitenin %24’lük bölümüne ya hiç teklif gelmediği ya da yetersiz teklif geldiği, %31’lik bölümünün ise yarışmalardan sonra tahsisinin gecikmesi ile yüz yüze olduğu gösterilirken, yarışma sayılarının azaldığı ve yapılan yarışmalarda yetersiz teklif miktarının arttığına dikkat çekilmişti.

Hindistan 2022’de güneş enerjisinde 100 GW, rüzgar enerjisinde ise 75 GW’lık kurulu güce ulaşmayı hedefliyor.