Çatı üstünde başvuru sayısı 1.200’e yaklaştı

Bakan Fatih Dönmez sanayi tesislerindeki başvuru seviyesinin de 200 MW’a ulaştığını söyledi

10 Ekim 2019

Enerji ve Tabii Kaynaklar Bakanı Fatih Dönmez canlı olarak bağlandığı 10. İstanbul Finans Zirvesi‘nin açılışında yaptığı konuşmada enerji sektöründeki gelişmelerin finans sektörü açısından sağlayabileceği fırsatlara dikkat çekti.

Bakan Dönmez konuşmasında 12 Mayıs 2019 tarihinde yayınlanan yeni Elektrik Piyasasında Lisanssız Elektrik Üretim Yönetmeliği‘ne atıfta bulunarak, düzenlemenin hayata geçmesi ile birlikte Türkiye elektrik üretiminde yeni bir dönemin başladığının altını çizdi.

Konuşmasında şimdiye kadar ilgili yönetmelik kapsamında mesken abonelerinden 1.142 başvuru alındığını, sanayi tesisleri inçin yapılan başvuruların toplam gücünün ise 200 MW’a ulaştığı bilgisini veren Bakan Dönmez sözlerini şu şekilde sürdürdü;

”Kendi elektriğini kendin üret diyerek kamuoyuna lanse ettiğimiz yeni süreçle birlikte artık lisanssız elektrik üretiminde yeni bir dönemi başlattık. İşletmeler ya da vatandaşlarımız artık lisans alma ya da şirket kurma zorunluluğu olmadan elektrik üretebiliyorlar. Mesken aboneleri 10 kW, tüm işletmeler ve kamu kurumları da elektrik bağlantı gücüne göre kurulacak enerjinin öz tüketim fazlasını satabilecekler. Yani buradan önemli bir gelir elde edebilecekler. Böylece atıl haldeki çatı, cephe gibi alanlar güneş enerjisine dayalı elektrik üretimi gerçekleştirebilecek. Lisanssız elektrik üretimiyle birlikte enerjide yaşadığımız değişimin başka bir boyutuna geçtik. Nedir o? Enerji gibi dev bütçeli yatırım gerektiren bir alanda enerji yatırımlarını tabana yaymış olduk. Meskenlerin, küçük ya da orta ölçekli işletmelerin, çiftçilerimizin hülasa kendi elektriğini üretmek isteyen her kişi ve kurumun önünü açtık. Böylece yatırım kültürü ve yatırımcı profilinde büyük bir değişim yaşanmaya başladı.”

Fatih Dönmez finansmanın lisanssız elektrik üretim yatırımlarındaki en önemli hususlardan biri olduğuna vurgu yaparken, bankalar ve finans kuruluşlarının uygun maliyetli finansman paketleri hazırladıkları ve yeni kredi türleri getirdikleri takdirde Türkiye’nin lisanssız enerji üretiminde dünyaya örnek bir model oluşturabileceğini kaydetti.