Güneşte yeni rekor 1,04 Dolar-sent

Suudi Arabistan’da inşa edilecek proje 600 MW gücünde olacak

9 Nisan 2021

Suudi Arabistan’ın büyük ölçekli ilk güneş enerjisi santrali projesi olan 300 MW gücündeki Sakaka GES‘in tam kapasite ile devreye girmesi dolayısı ile 8 Nisan 2021 günü bir tören düzenlendi.

Suudi Arabistan Enerji Bakanı Prens Abdülaziz bin Salman‘ın da katıldığı törende aynı zamanda toplam kurulu güçleri 2.970 MW olacak 7 güneş enerjisi santrali projesi için de 20 ve 25 yıl değişen süreler için alım anlaşmaları imzalandı.

Törende konuşan Suudi Arabistan Enerji Bakanı Prens Abdülaziz bin Salman anlaşması imzalanan Shuaibah GES projesinin 1,04 ABD Doları-sent fiyat ile elektrik satışı gerçekleştireceği bilgisini verirken, bunun güneş enerjisinde dünyadaki en düşük fiyat olduğunu vurguladı.

ACWA Power, Al-Babtain Holding ve Körfez Yatırım Kurumu konsorsiyumu tarafından hayata geçirilecek proje 600 MW kurulu gücünde olacak ve 25 yıl boyunca bu fiyattan alım garantisi elde edecek.

Törende alım garantisi anlaşması imzalayan diğer bir proje olan Sudair GES projesi ise 1.500 MW kurulu gücünde olacak. ACWA Power ile Kamu Yatırım Fonu’nun %50-50 ortaklığı ile inşa edilecek proje 1,239 ABD Doları-sent/kWh alım garantisi elde edecek.

Diğer beş proje ise yerel para birimi ile alım garantisi sağlayacak.

MASDAR, EDF Renouvelables S.A., Nesma konsorsiyumunun inşa edeceği Jeddah GES projesi 300 MW gücünde olacak ve 6,09042 Halala/kWh,

Marubeni, Al Jomaih E&W komisyonunun inşa edeceği 300 MW gücündeki Rabigh GES projesi 6,381138 Halala/kWh,

ACWA Power, Al-Babtain Holding, Körfez Yatırım Kurumu konsorsiyumunun inşa edeceği 200 MW gücündeki Qurayyat GES projesi 6,688 Halala/kWh,

Al Blagha Holding, Al Fanar, Desert Technologies Industries CJSC konsorsiyumunun inşa edeceği 50 MW gücünde olacak Medine GES projesi 7,27533 Halala/kWh,

Yine Al Blagha Holding, Al Fanar, Desert Technologies Industries CJSC konsorsiyumunun inşa edeceği 20 MW gücündeki Rafha GES projesi 13.0772 Halala/kWh alım garantisinden yararlanacak.

İmzalanan anlaşmalar ile birlikte Suudi Arabistan’da şimdiye kadar alım garantisi imzalanmış güneş enerjisi projelerinin gücü 3.670 MW’a yükseldi.

Bu projeler için yerli üretim ekipman kullanım şartı da bulunuyordu.[2]


[1] Under the Patronage of HRH Crown Prince, HRH Minister of Energy Inaugurates the Sakaka IPP PV Project and Witnesses the Signing of PPA’s for Seven New Projects

[2] “9,5 GW kapasite yerli üretim için yabancı yatırım çekmeye yetmez”