Blokzincir tabanlı ilk lisanslı yeşil elektrik satış işlemi gerçekleşti

İşlem Aksa Elektrik tarafından Foton Enerji iş birliği ile gerçekleştirildi

8 Nisan 2021

Aksa Elektrik blokzincir tabanlı olarak yeni bir yeşil enerji sertifika satış işlemi gerçekleştirdiğini açıkladı.

Şirketin açıklamasında Foton Enerji işbirliği ile gerçekleştirilen işlem ile Rönesans Enerji’nin I-REC sistemi kapsamında elde ettiği yeşil enerji sertifikasının satıldığı bilgisi verildi.

Açıklamada bunun lisanslı bir elektrik üretim santralinden blokzincir tabanlı olarak gerçekleştirilen ilk yeşil enerji sertifikası satış işlemi olduğunun da altı çizildi.

Şirket geçtiğimiz ay blokzincir tabanlı dünyada ve Türkiye’de ilk yeşil enerji sertifika satışını gerçekleştirdiğini açıklamıştı.

Açıklamada yine Foton Enerji iş birliği ile gerçekleştirilen bu işlemde I-REC sistemindeki lisanssız bir güneş enerjisi santralinde üretilen elektriğin yeşil enerji sertifikasının kullanıldığı bildirilmişti.

Aksa Elektrik Analiz ve Ticari Stratejiler Müdürü Erdem Sezer açıklamadaki değerlendirmesinde blokzincir tabanlı yeşil enerji ticaret sistemini kullanmanın, akıllı enerji yönetimi üzerinde oldukça etkili olduğunu düşündüklerini ve yeni nesil bir girişim olan Foton Teknoloji’nin, blokzincir altyapısını kullanarak, Rönesans Enerji ile Türkiye’nin ilk lisanslı elektrik üretiminden blokzincir tabanlı yeşil enerji sertifika ticaretini gerçekleştirmekten büyük bir mutluluk duyduklarını söyledi.

I-REC sisteminde Mart ayı sonu itibarıyla Türkiye’deki toplam kurulu güçleri 2.523,825 MW olan 66 santral yer alıyordu.