”9,5 GW kapasite yerli üretim için yabancı yatırım çekmeye yetmez”

Suudi yönetimi bu yıl rüzgar ve güneşte 4.125 MW’lık kapasite tahsis etmeyi planlıyor

21 Ocak 2018

Suudi Arabistan’ın bu yıl 4.125 MW’lık rüzgar ve güneş enerjisi yatırımı için ihale düzenleyeceği bildirildi.

Açıklama Suudi Arabistan Enerji, Sanayi ve Maden Kaynakları Bakanlığı, Yenilenebilir Enerji Projeleri Geliştirme İdaresi Başkanı Türki Muhammed El Şehri tarafından yapıldı.

El Şehri geçtiğimiz hafta Abu Dabi’de düzenlenen bir konferansta yaptığı açıklamada bu kapasitenin 3,3 GW’lık bölümü güneş enerjisi, 825 MW’lık bölümünün ise rüzgar enerjisi yatırımları için tahsis edileceğini bildirdi.

2018’de yapılacak bu yarışmalarda yüzde 40 ila 60 arasında yerli ekipman kullanımı şartı uygulanacak. Kazanan projelere ise 25 yıllık alım garantisi sağlanacak. Yerli üretim şartı 2019’dan sonra yüzde 60 seviyesine yükselecek.

”9,5 GW yerli üretim için yabancı yatırım çekmeye yetmez”

Bununla birlikte El Şehri açıklamasında 2023 için hedeflenen 9,5 GW’lık yatırımının büyük bir rakam olmak ile birlikte, yerli üretim için yabancı yatırım çekmekte yeterli olmayacağını, bunun için en az 10 yıllık proje stoğu olması gerektiğini kaydetti.

2023 yılında rüzgar ve güneş enerjisi alanında toplamda 9,5 GW’lık kurulun güce ulaşmayı hedefleyen Suudi Arabistan bu hedef doğrultusunda ilk yarışmaları geçtiğimiz yıl yapmıştı.

Toplamda 700 MW’lık kapasitenin tahsis edildiği yarışmalarda, yüzde 30’luk yerli üretim şartı uygulanmıştı.

Bu kapasitenin 300 MW’lık bölümünü oluşturan Sakaka güneş enerjisi santrali projesi için yapılan yarışmada yerli ACWA ile Japon Marubeni’nin önderlik ettiği konsorsiyum finale kalmış durumda.

Ay başında yapılan bir açıklama ile bu yarışmada kilovat-saat başına 1,79 dolar-sent ile en düşük teklifi veren Birleşik Arap Emirlikleri’nden Masdar ve Fransız EDF yarışmadan elenmişti. Bu yarışmanın sonucunun Şubat ayında açıklanması bekleniyor.