Enerjisa doğuştan hibrit ilk RES projesini devreye aldı

Proje 68,4 MW rüzgâr, 16 MW güneş gücü ile kuruldu

27 Ekim 2022

Enerjisa Üretim A.Ş. dördüncü rüzgâr yatırımı olan Kayseri Erciyes Rüzgâr Enerjisi Santrali projesini hibrit güneş yatırımı da içerecek şekilde devreye aldı.

Santral, Türkiye’nin başlangıç aşamasında iki yenilenebilir enerji kaynağı birden kullanacak şekilde tasarlanan ilk santrali olma ünvanını kazandı.

Bununla birlikte Nordex tarafından üretilen 5,7 MW gücündeki 12 adet N163/5X rüzgâr türbini kullanılması ile de proje Türkiye’nin en güçlü rüzgar türbinlerine sahip rüzgâr enerjisi santrali oldu.

Kayseri’nin Yahyalı ilçesinde kurulan santralin rüzgâr gücü 68,4 MWm / 65 MWe, güneş gücü 16 MWm/9,9 MWe, toplam gücü ise 84,4 MWm/65 MWe olacak.

Bununla birlikte Enerjisa Üretim projenin rüzgar tarafındaki kapasite artışı yatırımı ile toplamda 100 MW güce ulaşmayı planlıyor.

Enerjisa 5 yıl içinde 1,3 GW daha yenilenebilir gücü devreye alacak

Santralin devreye girme töreninde konuşan Enerjisa Üretim CEO’su İhsan Erbil Bayçöl 70 milyon dolarlık yatırım ile hayata geçen yatırım ile Enerjisa’nın toplam kurulu gücünün 3.672 MW’a ulaştığı bilgisini verirken, gelecek beş yıl içinde yalnızca yenilenebilir enerji yatırımı yaparak 5.000 MW güce ulaşmayı hedeflediklerini söyledi.

Bayçöl bu seviyeye ulaşmaları ile Enerjisa Üretim’in kurulu gücü içindeki yenilenebilir enerji payının %60’a ulaşacağını da sözlerine ekledi.

Nordex Türkiye’de 3.500 MW’ı aştı

Törende konuşan Nordex Avrupa Bölümü CEO’su İbrahim Özarslan da konuşmasında Erciyes RES’in devreye girmesi ile Kayseri’de enerji üreten Nordex türbinlerinin toplam gücünün 110 MW’ı, tüm Türkiye’de ise 3.500 MW’ı aştığını söylerken, Türkiye’de devrede olan her üç rüzgâr türbininden birinin Nordex tarafından üretilmiş olduğuna dikkat çekti.

Özarslan projenin ilk fazı için sağladıkları rüzgâr türbinlerinin geçen yılın Ağustos ayında kurulumlarının başlayarak kısa sürede tamamlandığını kaydederken, projenin genişletme çalışmasında kullanılacak türbinler için de Enerjisa Üretim ile görüşmelerini başladığını ifade etti.