Nordex Türkiye’den yaptığı tedariği artırmayı planlıyor

Şirketin üst düzey yetkilileri Türkiye’ye çalışma ziyareti gerçekleştirdi

11 Kasım 2022

Alman rüzgar türbini üreticisi Nordex’in gerek Türkiye’deki gerekse de Avrupa’daki projeleri için Türkiye’den tedarik ettiği ekipman miktarını artırmayı hedeflediği bildirildi.

Nordex Türkiye tarafından yapılan açıklamaya göre bu hedef doğrultusunda aralarında Nordex CEO’su Jose Luis Blanco, Nordex Grup Avrupa CEO’su İbrahim Özarslan ile birlikte grubun CPO’su Wim Geldhof ve CSO’su Miguel Ezpeleta olduğu bir heyet 3 Kasım 2022 günü Türkiye’ye bir çalışma ziyareti gerçekleştirdi.

Nordex’in İzmir’de bulunan Servis ve Teknik Eğitim Merkezi’nde başlayan program, şirketin kanat ve kule üretimi yaptırdığı TPI Kompozit kanat fabrikası ile CS Wind kule fabrikasında devam etti.

Açıklamadaki bilgilere göre Nordex Grup 2022 yılında, tüm dünyadaki projeleri için Türkiye’den toplamda 551 adet kule ile 635 set kanat tedariği gerçekleştirdi.

Ekipman tedariğinde Türkiye’nin payı %11 düzeyinde

Şirketin 2021 yılı Sürdürülebilirlik Raporu’nda yer alan bilgilere göre Nordex’in küresel projeleri için tedarik ettiği ekipmanlarda Türkiye’nin payı düzenli olarak artış gösterirken, Çin ve Brezilya ile birlikte Asya ülkelerinin azalıyor.[1]

Rapordaki bilgilere göre Nordex’in küresel tedariğinde Türkiye’deki üreticilerin 2019 yılında % 6,8 olan payı, 2020 yılında % 8,7’ye , 2021 yılında ise % 11 seviyesine yükseldi.

Türkiye’de 2009 yılından beri faaliyet gösteren Nordex 2017 yılından beri Türkiye rüzgar türbini pazar lideri konumunda.

Türkiye’deki 60 ayrı yatırımcıya ait 95 rüzgâr enerjisi santralinde, Türkiye’deki toplam kurulu gücünün %29,7’sine denk gelecek şekilde 3,5 GW’ın üstünde toplam güce sahip Nordex türbini devrede bulunuyor.

 


[1] Nordex Grup – Sustainability Report 2021