EWEA 2010’dan Umutlu

Avrupa Rüzgar Enerjisi Birliği 2010 yılı için 10 GW yeni kurulum öngörüyor Avrupa Rüzgar Enerjisi Birliği (EWEA) tarafından yapılan açıklamada kıtadaki rüzgar enerjisi sektörü için 2010 yılının da olumlu bir yıl olacağı öngörüsünde bulunuldu.  Açıklamada küresel finansal krizin etkilerinin ise sektörde halen hissedilmekte olmasına rağmen gerçekleşen projelerin siparişlerinin krizin ilk zamanlarında verildiği bunun da sektöre… View Article

15 Haziran 2010

Avrupa Rüzgar Enerjisi Birliği 2010 yılı için 10 GW yeni kurulum öngörüyor

Avrupa Rüzgar Enerjisi Birliği (EWEA) tarafından yapılan açıklamada kıtadaki rüzgar enerjisi sektörü için 2010 yılının da olumlu bir yıl olacağı öngörüsünde bulunuldu.  Açıklamada küresel finansal krizin etkilerinin ise sektörde halen hissedilmekte olmasına rağmen gerçekleşen projelerin siparişlerinin krizin ilk zamanlarında verildiği bunun da sektöre duyulan güvenin göstergesi olduğu ifade edildi.

EWEA üst yöneticisi Christian Kjaer tarafından yapılan açıklamada 2010 yılında kıtada  10 gigavat düzeyinde yeni rüzgar türbini kurulumunun gerçekleşeceğinin beklendiği ifade edildi. Açıklamada 2009 yılında 10.163 gigavat düzeyinde yeni rüzgar türbini kurulumu yapılarak kıtadaki kurulu rüzgar enerjisi gücünün 74.767 gigavat düzeyine ulaştığı hatırlatılırken 2010 yılında ise bunun yeni kurulumlar ile 85 gigavata ulaşarak sektörün yılı bir öncekine göre yüzde 13 oranında daha büyük bir kapasite ile kapatacağı ifade edildi.

Yapılan açıklamalara göre rüzgar enerjisinde Avrupa'nın en hızlı büyüyen ülkelerinden İspanya'nın büyüme ivmesi düşerken Avrupa Birliği'nin yeni üye ülkelerinden Romanya ve Bulgaristan'da yüzde 100'e varan artışlar gözlenecek. Fransa ve İtalya'da 1 gigavat düzeyinde yeni kurulum gerçekleşecek iken İngiltere özellikle deniz üstü rüzgar tarlaları projelerinin de etkisi ile Almanya'nın hemen ardından sahip olduğu ikincilik konumunu sürdürecek.

2009 yılında gerçekleşen 577 megavatlık yeni deniz üstü rüzgar enerjisi gücü ise 2010 yılında 1 gigavatı geçecek.