Belen’e Fransız Kredisi

Güriş’in Belen RES için Fransız Kalkınma Bankasından 11.5 milyon avro kredi sağladığı açıklandı

14 Haziran 2010

Güriş grubu şirketlerinden Belen Elektrik tarafından Hatay Belen’de kurulumu yapılacak 30 megavatlık rüzgar enerjisi santrali için Fransız Kalkınma Ajansı (AFD) nin özel sektör kolu Proparco ile 11.5 milyon avro tutarında uzun vadeli bir kredi anlaşması imzalandığı belirtildi.

Açıklamada Belen projesinin, Türkiye’nin artan enerji talebini karşılamada yenilenebilir enerji üretim kapasitesini artırmaya katkıda bulunacağı ve proje ile yılda  60 bin tondan fazla sera gazı etkisi yaratacak gaz salımının engellenebileceği ifade edildi. Projenin  sahip olduu yüksek kaliteli karbon kredisi sertifikası sayesinde şirketin şimdiden elektrik satışı yanında karbon piyasalarında gönüllü emisyon indirimleri (VER) için satış fırsatına sahip olduğu da açıklamada yer buldu.

Güriş İnşaat ve Mühendislik A.Ş. Yönetim Kurulu Başkanı ve Üst Yöneticisi  Müşfik Hamdi Yamantürk açıklamada yer alan değerlendirmesinde şunları kaydetti:  ”Bu yatırım Güriş Grubu’nun yenilenebilir enerjiye olan inanç ve desteğini gösteren ve kanıtlayan bir işaretidir. Güriş Grubu, enerji sektöründe ki özellikle yenilenebilir enerjide, yatırımlarına sağlam ve olumlu bir şekilde devam edecektir. Biz, bu anlaşmanın, AFD Grubu ile insanlığa hizmet etmeyi öngören, uzun vadede güçlü ve verimli bir ortaklık için başlangıç noktası olduğuna inanıyoruz.”

2004 yılından itibaren Türkiye’de faaliyet göstererek yarısı düşük karbon yatırımları için olmak kaydıyla 1 milyar avroluk kredi taahhütü sağlayan AFD Grubunun Türkiye Müdürü Laurent Duriez de ”Yenilenebilir enerji yatırımlarına olan bu destek, AFD ve Proparco’nun Türkiye’de düşük karbon emisyonlarını desteklemeyi amaçlayan ortak stratejilerinin bir parçasıdır. Şimdiye kadar, yenilenebilir enerji ve enerji verimliliği yatırımlarını teşvik etmek amacıyla grubumuz Türk bankalarına kredi hatları sağlıyordu. Bu proje, AFD’nin özel sektör finansman kolu olan Proparco’nun özel sektör yatırımcılarına nasıl doğrudan destek verebileceği konusunda iyi bir örnek oluşturmaktadır” diye konuştu.