Yunanistan’dan Yenilenebilir Enerji Atağı

Yunan hükümeti ülkedeki yenilenebilir enerji yatırımlarını hızlandıracak yasal düzenlemeleri hayata geçirecek

14 Haziran 2010

Türkiye’nin kurulu rüzgar gücüne yakın olarak halihazırda 1.185 megavatlık kurulu rüzgar enerjisi gücü bulunan Yunanistan’da hükümet ülkedeki yeşil yatırımları artırabilecek bir yasal düzenleme üzerinde çalışıyor.

Ekonomisi sıkıntılı bir süreçten geçen Yunanistan’ın hedefi hem ülkede istihdam artışı sağlarken ithal fosil yakıt bağımlılığınıda azaltıp  Avrupa Birliği’nin 2020 yılı için belirlediği üye ülkelerdeki enerji talebinin yüzde 20 oranında yenilenebilir enerjiden karşılanması zorunluluğunu karşılayabilmek. Ülkenin rüzgar enerjisi birliğinin ifadesine göre bu hedefin karşılanabilmesi için ise ülkede yılda 12.000 megavatlık rüzgar enerjisi kurulumu yapılması gerekiyor.

İlgili düzenleme ile ülkedeki enerji yatırımcılarının projeleri için aşmaları gereken bürokratik süreçleri kısaltmayı ve dolayısıyla yeni yatırımların önünün açılmasını amaçlanıyor. Hükümet kaynakları yapılacak düzenlemeler ile izin işlemlerindeki mevcut durumun değişmesi ile  yeni kurulan enerji şirketlerinin  bir yıl yerine iki ayda ülkenin enerji düzenleme kurulunun onayından geçmesinin, yeni projelerin kabul işlemleri için gerekli işlemlerin ise 3 yıl yerine 8 ayda sonuçlanabilmesinin mümkün olabileceğini belirtiyorlar. Ayrıca yatırımcıların enerji projeleri için 40 ayrı merciden alınması gereken izinlerin sayısının da düşürüleceği belirtiliyor.

Konu ile ilgili görüşlerine Bloomberg tarafından başvurulan Danimarkalı rüzgar türbini üreticisi Vestas’ın Yunanistan bölümü başkanı Yanos Michopoulos ise Yunanistan’ın rüzgar enerjisinde yüksek potansiyeli bulunduğunun ve sektörün ciddi büyüme fırsatları taşıdığını söyledi. Michopoulos  hükümet tarafından atılan bu adımın yatrımcılar tarafından olumlu karşılandığını belirtirken ihtiyatlı davaranarak değişikliklerin uygulamadaki etkisini zamanın göstereceğini ifade etti.