EPDK toplayıcılık çalıştayı gerçekleştirecek

Çalıştay 22 Mayıs 2024 günü gerçekleştirilecek

17 Mayıs 2024

Enerji Piyasası Düzenleme Kurumu (EPDK) bir açıklama yaparak elektrik piyasasında toplayıcılık faaliyetine yönelik yayımlanan taslak düzenlemelerin sektör temsilcileri ile birlikte değerlendirilmesi amacıyla bir çalıştay düzenleneceğini duyurdu.[1]

Duyuruya göre çalıştay 22 Mayıs Çarşamba günü saat 13.30-17.30 saatleri arasında EPDK konferans salonunda gerçekleştirilecek.

Duyuruda çalıştaya toplayıcılık faaliyetinde yer alması öngörülen lisanslı ve lisanssız elektrik üreticileri, elektrik tedarik şirketleri, elektrik tüketicileri, elektrik dağıtım şirketleri, elektrik görevli tedarik şirketleri ile ilgili diğer kişilerin gibi tüm tarafların katılım gösterebileceği bildirildi.

Bununla birlikte duyuruya göre çalıştayda değerlendirilecek konu başlıkları arasında mevzuat taslakları ile toplayıcılık faaliyetinin kapsamı, toplayıcılık faaliyeti yürütmek isteyen tüzel kişilerin lisanslama süreci, toplayıcının piyasalara katılımı, toplayıcının yan hizmetler ile dengeleme güç piyasasına katılımı, pörtföy yönetimi, lisanssız üretimin toplayıcılık kapsamında yönetilmesi, toplayıcılık faaliyetine katılım sağlayacak tarafların hak ve yükümlülüklerinin belirlenmesi gibi konular olacak.

EPDK 8 Mayıs 2024 tarihinde toplayıcılık faaliyetine yönelik olarak hazırlanan “Elektrik Piyasasında Toplayıcılık Faaliyeti Yönetmelik Taslağı” çalışmasını ve buna bağlı olarak yedi ayrı yönetmelikte değişiklik öneren diğer taslak çalışmaları yayımlamıştı.

 


[1] 6446 Sayılı Kanun Kapsamında Toplayıcılık Faaliyetine İlişkin Gerçekleştirilecek Mevzuat Değişiklikleri Hususunda Yapılacak Çalıştay Hakkında