Ukrayna’nın hidroelektrik kapasitesinin tamamı ağır hasarlı durumda

Ülkenin 8 GW’ın üstündeki elektrik üretim kapasitesi devreden çıktı

13 Mayıs 2024

Ukrayna’daki iki hidroelektrik üretim santrali daha Rus saldırıları sonucunda ağır hasar görmesi nedeni ile devreden çıktı.

Ukrayna kamu enerji şirketi Ukrhydroenergo tarafından yapılan açıklamaya göre Rusya’ın Ukrayna’nın enerji altyapısını yok etmeye yönelik saldırılarının devamı olarak 10 Mayıs 2024 günü gerçekleşen bombardıman sonucunda iki hidroelektrik santrali daha devreden çıktı.

Açıklamada Ukrayna’nın hidroelektrik kapasitesinin tamamında ciddi zararın olduğu, zarar gören santrallerin onarılması için de ciddi miktarda finansal kaynak gerektiği bildirilirken, uluslararası toplumun etkin desteği ve kararlı eylemlerinin her zamankinden daha önemli olduğuna vurgu yapıldı.

Bununla birlikte Ukrayna’nın en büyük elektrik üreticisi DTEK de 8 Mayıs 2024 tarihinde Ukrayna’nın bazı bölgelerindeki enerji altyapısının ve ve bazı termik santrallerin saldırıya uğrayarak hasar gördüğünü açıkladı.

Ukrayna Enerji Bakanı German Galushchenko, geçtiğimiz hafta Avrupa Komisyonu Enerji Komiseri Kadri Simson’un Kiev’i ziyareti sırasında yaptığı konuşmada Ukrayna’nın Rus saldırıları nedeniyle şimdiye kadar 8 GW’ın üstünde bir elektrik üretim kapasitesini kaybettiğini söylemişti.

Bununla birlikte komisyon tarafından yapılan açıklamada görüşmede Ukrayna’nın enerji sistemindeki dengeyi sağlamak için Ukrayna ile Avrupa ülkeleri arasındaki enterkonneksiyon potansiyelinin öneminin vurgulandığı belirtilmişti.

Hidroelektrik’in üretimdeki payı %7 idi

Ukrayna’nın elektrik üretim kapasitesi 2021 sonu itibariyle 58 GW düzeyindeydi.

Bu gücün içinde hidroelektrik santrallerinin payı 1,887 MW’ı pompaj depolamalı santraller olmak üzere 2.330 MW idi.

Hidroelektrik santrallerinin ülkenin 2021 yılındeki 158 Terawatt-saat olan toplam elektrik üretimindeki payı da %7 düzeyindeydi.