Çin güneş elektriğine KDV teşviği getirdi

Güneş elektriği en düşük KDV’li ürünler arasına girdi

16 Ekim 2013

Çin’de güneş elektriği satışında uygulanan KDV oranının yüzde 50 oranında düşürüldüğü bildirildi.

Çin Maliye Bakanlığı tarafından yapılan yazılı açıklamada uygulamanın Çin hükümetinin güneş elektriğinin kullanımının yaygınlaştırılması ve sektörün sağlıklı şekilde gelişmesine yönelik kararları doğrultusunda alındığına vurgu yapıldı. Karar 1 Ekim 2013 ile 31 Aralık 2015 arasında geçerli olacak.

Halihazırda Çin’de katma değer vergisi oranı genel olarak yüzde 17 oranında uygulanırken, gıda, elektrik, kitap, gazete, dergi ve konutlarda kullanılan yakıtlarda ise yüzde 13 oranında uygulanıyor.

Çin hükümeti tarafından 30 Ağustos 2013 tarihinde ülkenin güneş paneli üretim sektörünü desteklemek adına bir dizi karar açıklamıştı. Hükümet yakın zamanda ise ülkedeki aşırı üretim kapasitesinin önüne geçmek için yeni güneş paneli üretimi fabrikası kurulmasına yasak getirirken, mevcut üreticilere ise belirli oranda Ar-Ge ve ekipman yenileme yatırımı yapmak ile yükümlü kılmıştı.

Seeking Alpha sitesinde yayınlanan bir analizde ise kararın Çin’deki güneş elektriği santrallerinin gelirlerini yüzde 7.83 oranında artıracağı yer alıyor.