Fotovoltaik pazarında fiyatlar dengeye geliyor

Solarbuzz 2013’ün üçüncü çeyreğine dair tespitlerini paylaştı

16 Ekim 2013

Araştırma kuruluşu NDP Solarbuzz 2013’ün üçüncü çeyreğinde fotovoltaik panel pazarında görülen gelişmeler ile ilgili bir açıklama yayınladı.

Kuruluşun çalışmalarına göre yılın üçüncü çeyreğinde küresel ölçekte güneş paneli satışları geçen yılın  aynı dönemine göre yüzde 20, bir önceki çeyreğe göre ise yüzde 6 oranında artış ile 9 GW’lık büyüklüğe ulaşırken, son iki çeyrekteki satışların toplamda 17 GW’a ulaşmasını sağladı.

Bu döneme kadar 6 aylık süreçte en fazla 14 GW’lık panel satışının gerçekleşebildiği sektördeki firmaların gelirleri ise 13 milyar doları aştı.

Bununla birlikte Solarbuzz çalışmasında panel fiyatlarının dengeye ulaştığına da dikkat çekildi. Kuruluşun verilerine göre 2012’in üçüncü çeyreğinde, bir önceki çeyreğe göre panel fiyatlarındaki gerileme yüzde 12 iken, bu yılın aynı dönemlerindeki fark ise yalnızca yüzde 1 seviyesinde kaldı.

Kuruluş 2011 yılında 92 milyar dolar, 2012’de 68 milyar dolar gelir elde eden fotovoltaik panel üreticilerinin gelirleri bu yıl 65-75 milyar dolar aralığında gerçekleşebileceğini öngörüyor. Son yıllarda fotovoltaik panel fiyatlarında görülen hızlı ve sürekli gerileme panel üreticilerinin satışlarının artmasına rağmen gelirlerinin gerilemesine neden oluyordu.

Solarbuzz dördüncü çeyrek için ise, yarısı ABD ve Çin pazarlarından kaynaklı olmak üzere, fotovoltaik panel satışlarının 10-12 GW aralığında gerçekleşebileceğini öngörüyor.  Kuruluş 2014 yılında 45-55 GW arasında güneş paneli satışının gerçekleşmesini beklerken, satışlarda Çin ve Japonya pazarlarının payının yüzde 40-45 aralığında olacağını öngörüyor.