Güriş rüzgâr enerjisindeki gücünü 200 MW’a çıkardı

Güriş Afyon Dinar’da yer alan rüzgâr enerjisi santralini devreye aldı

14 Ekim 2013

Güriş’in Afyon’un Dinar ilçesinde gerçekleştirdiği 115 MW’lık kurulu güce sahip rüzgâr enerjisi santralini devreye alındı.

Güriş tarafından konu ile ilgili yapılan açıklamada 30 kilometrekarelik bir alanda kurulan Olgu RES’in 115 MW kurulu güce sahip olduğu ve bu güç ile Türkiye’nin 4. büyük rüzgâr enerjisi santrali olduğu belirtildi. Siemens tarafından sağlanan 50 adet SWT-2.3-108  modelli rüzgâr türbinin kullanıldığı santralde Türkiye’deki 134 bin konutun yıllık elektrik ihtiyacına denk olacak şekilde 310 milyon kWh elektrik üretimi gerçekleştirilmesi ve 180 bin ton karbon salımının önüne geçilmesi hedefleniyor.

Açılış töreninde konuşan GÜRİŞ Holding Yönetim Kurulu Üyesi ve Genel Müdürü Müşfik Yamantürk, sürdürülebilirlik kavramına dayalı enerji politikasını benimsediklerini, enerji yatırımlarını da bu temelde gerçekleştirdiklerini belirtti. Bu vizyon çerçevesinde, Türkiye’nin dışa bağımlılığını en aza indirecek, doğa dostu alternatif enerji kaynaklarına yöneldiklerini kaydeden Müşfik Yamantürk, bugün itibariyle yenilenebilir enerji kaynaklarına yönelik yatırımlarının toplamının 2.5 milyar dolara ulaştığının altını çizdi.

Müşfik Yamantürk tarafından verilen bilgilere göre Olgu RES’in devreye girmesi Güriş’in rüzgâr enerjisi alanındaki kurulu gücü 200 MW’a ulaşmış iken, şirket 2014 yılında Edirne, Kırklareli ve Muğla’da devreye almaya planladığı toplamda 165.5 MW’a kurulu güce sahip santraller ile bu alanda Türkiye’deki kurulu gücünü 365.5 MW’a çıkaracak. Bununla birlikte yine Yamantürk tarafından verilen bilgilere göre Güriş Kırım’da çalıştırmalarını yürüttüğü 250 MW’lık rüzgâr enerjisi projesinin 125 MW’lık bölümünü 2014 yılında devreye almayı planlarken Ukrayna’da ise 250 MW’lık rüzgâr enerjisi projesinin çalışmalarına 2014 yılında başlayacak.

Güriş Genel Müdürü ayrıca Aydın’da 2009 yılında devreye alınacak olan 47.4 MW’lık Germencik Jeotermal Enerji Santrali’nin dışında 162.5 MW gücündeki ikinci JES yatırımına başladıklarını, bu yatırımın ilk 3 ünitesini 2014 yılında, diğer ünitelerini 2015 yılında devreye alacaklarını kaydetti.