Deniz üstü rüzgâr enerjisinde maliyetler yüzde 30 gerileyecek

Rüzgâr türbini teknolojilerindeki gelişmeler deniz üstü rüzgâr enerjisindeki yatırım maliyetlerini geriletiyor

16 Ekim 2013

Deniz üstü rüzgâr enerjisinde yatırım maliyetlerinin 2020’ye kadar yüzde 30 oranında gerileyebileceği öngörülüyor.

Siemens’in deniz üstü rüzgâr enerjisi biriminin başkanı Michael Hannibal Alman Handelsblatt gazetesine yaptığı açıklamada Siemens’in bu alanda teknoloji geliştirme çalışmalarını sürdürdüğü bilgisini verdi.

Bu alana yönelik türbinlerin üretim ve bakım maliyetlerini geriletmeyi hedeflediklerini ifade eden Hannibal, bu amaçla son olarak geliştirilen 6 MW gücündeki, dişli kutusuz rüzgâr türbininde, türbin kabinindeki (nacelle) hareketli parçaların yarıya yakın oranda azaltıldığını söyledi.

Gazetenin haberinde ayrıca karasal rüzgâr enerjisi santrallerinde üretilen elektriğin kilovat-saat maliyetinin 7 avro-sent düzeyinde bulunurken, bu rakamın kurulum ve bakım maliyetleri ile birlikte deniz üstü rüzgâr enerjisi santrallerinde 12.8 ila 14.2 avro-sent arasına çıkabildiği bilgileri yer aldı.

Avrupa Rüzgâr Enerjisi Birliği (EWEA) verilerine göre 1 Temmuz 2013 itibari ile Avrupa kıyılarında toplam kurulu güçleri 6,040 MW olan 1,939 deniz üstü rüzgâr enerjisi türbini bulunuyor. Siemens 2012 yılında bu pazarda yüzde 83’lük pazar payına ulaşmıştı.