Hindistan’da güneş elektriğinin fiyatı kömüre yaklaştı

Hindistan’ın ilk GW ölçeğindeki santrali rekor düşük fiyat ile elektrik satacak

16 Ekim 2013

Hindistan’da kamuya ait 6 enerji şirketinin ülkenin gigavat ölçeğindeki ilk güneş enerjisi santrali projesinde üretilecek elektriği rekor seviyede düşük fiyat ile satmak için teklifte bulunduğu bildirildi.

Ülkenin  Yeni ve Yenilenebilir Enerji Bakanlığı’nın güneş enerjisi yatırımları ile ilgili biriminin başındaki Tarun Kapoor tarafından yapılan açıklamada toplam büyüklüğü 4 GW olacak projenin 1 GW’lık ilk etabının 2016 yılında devreye alınmasının öngörüldüğünü söyledi. Kapoor bu aşamadan sonra ise projenin geri kalanının yatırımı için özel şirketlerden teklif alınacağını ifade etti.
Projenin devreye girmesi ile üretilecek elektriğin megavat-saatinin 5,500 rupiden (89.1 ABD Doları) satın alınacağı bilgisini de veren Tarun Kapoor, yatırıma devlet desteği sağlanacağını da döylerken desteğin boyutları konusunda ise bir bilgi paylaşmadı.

Bloomberg New Energy Finance verilerine göre bu rakam ülkede şimdiye kadar güneş elektriği alanında verilen en düşük teklifin 10 rupi, dünya ortalamasının ise yüzde 32 oranında altında.

Yeni Delhi merkezli güneş enerjisi danışmanlık şirketi Bridge to India’nın verilerine göre ise 100 GW’lık kömür santrali projesinin geliştirilme aşamasında olduğu ülkede yeni kömür santrallerinde üretilen elektriğin megavat-saat satış fiyatı 4,500 rupi düzeyinde bulunuyor.

Nüfusunun yüzde 40’ının düzenli olarak elektriğe ulaşmakta güçlük çektiği ülkenin yönetimi güneş enerjisine büyük önem veriyor. Hindistan 2010 yılında devreye aldığı güneş enerjisi programı ile 2022 için güneş elektriğinde 20 GW’lık kurulu güce ulaşma hedefinde bulunmuştu.

Ülke çalışmanın ilk aşamasında 2012 için 1.1 GW’lık güç hedeflemiş iken bu hedefi aşarak geçen yılın sonunda güneş enerjisinde 1.685 GW kurulu güce ulaşmıştı. 31 Temmuz 2013 itibari ile ise ülkenin bu alandaki kurulu gücü 1.8 GW’a ulaşmış durumda. Planın ikinci aşaması için ise Hindistan hükümeti 2017’de 10 GW’lık kurulu güce ulaşmayı hedefliyor.