Güriş ilk HES yatırımını yaptı

Güriş Çeşmebaşı HES’i portföyüne eklediği bildirildi

3 Temmuz 2013

Güriş Holding’in enerji yatırım kolu olan Mogan Enerji Yatırım Holding A.Ş.’nin yeni bir satın alma gerçekleştirdiği bildirildi.

Güriş Holding tarafından konu ile ilgili yapılan açıklamada, Mogan Enerji’nin 8.2 MW kurulu gücündeki Çeşmebaşı HES’in sahibi olan Gimak Enerji Üretim Ltd. Şti.’nin yüzde 100 hissesini satın aldığı bildirilirken, bu işlem ile ilgili herhangi bir finansal bilgi paylaşılmadı.

Açıklamada Çeşmebaşı HES’in Güriş Holding’in ilk hidroelektrik yatırımı olduğuna vurgu yapılırken, santralin grubun rüzgar enerjisi ve jeotermal santrali yatırımları ile birlikte göz önüne alındığında Güriş’in enerji üretim portföyünde çok önemli bir yere sahip olacağı ifade edildi.

Açıklamada ayrıca bu yatırımın, Güriş Holding A.Ş’ye ait Türkiye’nin kendi alanında en büyüğü olan Gürmat jeotermal enerji santralinden  sonra grubun en verimli ikinci santrali olması beklendiği belirtildi.  Ankara’nın Kalecik ilçesinde 2010’dan beri devrede olan Çeşmebaşı HES’in yıllık elektrik üretimi 56 milyon kWh’in üzerinde gerçekleşiyor.

Son satın alma ile birlikte grubun devrede olan yenilenebilir enerji santralleri sayısı 5’e, kurulu güçleri ise 175.2 MW’a ulaşmış oldu.

Bununla birlikte şirketin toplam kurulu güçleri 359.9 MW olacak 4 rüzgar enerjisi santrali ve 1 jeotermal enerji santrali ile 450 MW kurulu güce sahip olacak doğalgaz çevrim santrali projesi bulunuyor.

Güriş tarafından Mart ayında yapılan açıklamada ise şirketin İspanyol Iberdrola’nın Türkiye ayağı olan Iberdrola Yenilenebilir Enerji Üretimi Tic. ve San. Ltd. Şti.’nin tüm hisselerini satın aldığı, bu sayede şirkete ait olan ve toplam kurulu güçleri 133 MW olacak üç ayrı RES projesini portföyüne eklediği bildirilmişti.