Biyodizel uygulaması geri geliyor

Enerji Bakanı Taner Yıldız kaldırılan biyodizel uygulamasının geri geleceğini söyledi

7 Temmuz 2013

Enerji ve Tabii Kaynaklar Bakanı Taner Yıldız, geçen hafta İzmir’de Enerji Verimliliği Derneği’nin düzenlediği toplantıya katılan gazetecilere çeşitli konularda açıklamalarda bulundu.

Bakan Yıldız açıklamaları sırasında geçen hafta kaldırılan biyodizel uygulamasına değinerek, konu ile ilgili olarak Enerji Bakanlığı, Tarım Bakanlığı ve EPDK yetkilileri katılımı ile bir toplantı gerçekleştirdiklerini ve toplantıda akaryakıta yüzde 5 oranında biyoyakıt katılma kararının alındığı bilgisini verirken, karar ile ilgili resmi açıklamanın da yapılacağını kaydetti.

Dünya Gazetesi Genel Yayın Yönetmeni Hakan Güldağ’ın konu ile ilgili yazısına göre Bakan Yıldız açıklamasında Maliye Bakanlığı’nın düzenlemenin akaryakıt vergi gelirlerini olumsuz etkileyeceği endişesinin bulunduğunu ifade ederken, şu değerlendirmelerde bulundu; “Doğru ithalatımızı azaltacak. Ancak, vergi gelirleri düşmesin, hatta artsın diye hep enerji mi ithal edelim? Bu tabii ki, bir yol olamaz. Aspir bizim yerli ürünümüz. Nadasa bırakılan boş tarlalarda yetiştirilebiliyor. Çiftçinin başka bir üründen vazgeçip aspir ekmesi gerekmez. Fazla masraf da istemiyor. Biyoyakıt için çok uygun bir ürün. Böylece, üreteceğimiz biyoyakıt da bizim yerli kaynağımız olacak…”

Aynı yazıya göre Bakan Taner Yıldız, biyoyakıt yatırımı yapan işadamlarına seslenerek şunları söyledi;

“Çekinmeyin. Çiftçilerle sözleşmeli tarıma yönelin. Alım garantisi verin ki, çiftçi de biyoyakıtı anlamlı bir büyüklüğe ulaştıracak miktarda aspir ekimine sıcak baksın. Biz destekleyeceğiz ama piyasanın da sahip çıkması lazım… Bu iş Türkiye’nin yararına.. Biyoyakıtı akaryakıta karıştırma oranını yüzde 7’ye kadar çıkaran ülkeler var. Brezilya gibi… Bizim de biyoyakıtı sonuna kadar değerlendirmemiz gerekiyor…”