500 kW’lık ilk güneş elektriği tesisi ticari üretime geçti

Tesis Else Enerji tarafından Ankara-Kazan’da Prokon A.Ş. çatısında kuruldu

5 Temmuz 2013

Türkiye’nin 500 kW kurulu gücündeki ilk çatı tipi güneş enerjisi santrali, TEDAŞ tarafından 31 Mayıs 2013 tarihinde resmi kabulünün yapılması ile ticari güneş elektriği üretimine başladı.

Prokon A.Ş.’nin Ankara-Kazan’daki Çelik Konstrüksiyon ve Mekanik İmalat Fabrikası’nın çatısında kurulan santralin mühendislik, tedarik ve uygulama basamakları Else Enerji tarafından gerçekleştirilirken, şirketin geçen yıl ortaklık kurduğu Alman EPC firması Enerparc AG ise projede süpervizör olarak yer aldı.

Else Enerji’den konu ile ilgili yapılan açıklamada Prokon A.Ş.’nin 17 bin m2’ye yakın genişliği olan çatıda 500 kW’lık ikinci bir santral kurarak fabrikanın elektrik tüketiminin yaklaşık olarak yüzde 40’ını güneş enerjisinden karşılamayı hedeflediği ifade edilirken, Else Enerji’nin  santralin iki yıllık bakım ve işletmesinden de sorumlu olacağı belirtildi.

Konu ile ilgili yapılan yazılı açıklamada Prokon A.Ş. Genel Müdürü Murat Kögmen’in şu sözlerine yer verildi: “Güneş enerji santrali için yatırım kararı almamızdaki öncelikli sebepler; artan elektrik fiyatları, temiz enerjiden elektrik üretimi, karbon salımını azaltma yönünde katkıda bulunmak ve ileriye dönük güneş yatırımlarımız için süreci daha küçük bir tesiste tecrübe etmek. Bununla birlikte, bizim güneş enerjisine yatırım kararı almamızda etkili olan etkenlerin, Türkiye genelindeki birçok sanayici ve yatırımcı için de geçerli olduğunun bilincindeyiz. Özetle ilk fazını tamamladığımız santralimiz herkese referans olacak niteliktedir. Projenin ilk aşamasından itibaren son derece profesyonel olarak hareket eden ve projemizi kendi yatırımıymış gibi sahiplenerek oldukça başarılı bir iş çıkaran Else Enerji firmasını da ayrıca kutluyoruz. ”

Açıklamada değerlendirmeleri yer alan Else Enerji Genel Müdürü Mustafa Herdem ise şunları kaydetti; “Öncelikli olarak belirtmem gereken şey; firmamızı yirmiden fazla istekli firma arasından seçen ve bize Türkiye’nin en büyük çatı uygulamalarından bir tanesini tamamlama fırsatı veren Prokon AŞ’ye teşekkür etmektir. Sözleşmeyi imzaladığımız andan itibaren her safhada gereken özeni gösterdik ve ortaya gerçekten referans olabilecek bir tesis çıkardık. Sektöre “gerçek anahtar teslim” projeler kazandırmaya bütün hızımızla devam edeceğiz. Yakın zamanda tamamlanacak ve başlanacak yeni projeleri duyurmaya devam edeceğiz. İddiamız Türkiye’nin güneş enerjisi alanında en çok tercih edilen EPC firması olmaktır.”