İspanya yenilenebilir enerji teşviklerini düşürüyor

Ülkede uygulanan alım fiyatlarının yüzde 10 ila 20 oranında düşürülebileceği iddia edildi

1 Temmuz 2013

İspanya’nın yenilenebilir enerji santrallerinden elektrik üretimine sağladığı teşvikleri yüzde 10 ila 20 oranında indirebileceği iddia edildi.

Wall Street Journal gazetesinin haberine göre ülkenin Enerji Bakan Yardımcısı Alberto Nadal geçen ay ülkede faaliyet gösteren yerli ve yabancı bankaların temsilcileri ile yaptığı görüşmede, İspanyol hükümetinin enerji sektörüne yönelik atmayı planladığı adımlar hakkında bilgi verirken yenilenebilir enerji santrallerinde üretilen elektriğe ödenen rakamların  pazar fiyatlarının çok üzerine çıktığını ifade ederek, bu desteklerin azaltılabileceğini belirtti.

Gazetenin haberine göre toplantıda bulunan bazı bankacılar ise özellikle son yıllarda önemli oranda kredi kullanmış yenilenebilir enerji  sektöründe gerçekleştirilecek indirimlerin daha düşük tutulması görüşünü paylaştı. Yine habere göre İspanya Enerji Bakanlığı sözcüsü bu toplantı hakkındaki soruları yanıtsız bıraktı.

İspanya’da yürürlükte olan teşvik sistemi elektrik dağıtım şirketlerine yenilenebilir enerji santrallerinde üretilen elektriği, piyasa fiyatlarının üzerinde gerçekleşen teşvikli rakamlardan satın alması yükümlülüğünü getirirken, aradaki farkı ise İspanyol hükümeti bu şirketlere borçlanıyor.

Özellikle küresel finansal kriz döneminde ağırlaşan bu borç şu an 26 milyar avro seviyesine yükselmiş durumda. İspanya bu açığı düşürmek için 2010 yılından beri özellikle fotovoltaik alanındaki yeni yatırımları sınırlandırmak, denetimleri sıklaştırmak ve güneş elektriği santrallerinden üretilen elektriğin belirli saatlerde satın alınmasını sınırlama gibi adımlar atıyor.

2000’li yılların sonunda güneş enerjisi için açıklanan yüksek teşvikler ve bankaların yenilenebilir enerji projelerine sağladığı uygun koşullu finansmanlar, sektörün bankalardan 30 milyar avroya yakın finansman kullanmasına, güneş enerjisi yatırımlarının ise İspanyol hükümetinin öngörülerinden çok daha hızlı şekilde artmasına neden olmuştu.