Avrupa Güneş Enerjisi Sektörü Alman Hükümetine Tepkili

Avrupa Termal Güneş Enerjisi Endüstrisi Derneği Alman hükümetinin son kararını tepki ile karşıladı

25 Mayıs 2010

Avrupa Termal Güneş Enerjisi Endüstrisi Derneği (ESTIF)  tarafından Alman hükümetince termal güneş enerjisi sektörününde yararlandığı teşvik uygulamalarında beklenmedik bir kısıtlamaya gidildiği belirtildi.

Açıklamada kısıtlamının termal güneş enerjisi, biyoyakıt ve ısı pompaları kurulumlarına yönelik olarak bireysel tüketicilere sağlanan teşvikleri kapsadığı belirtilirken bu kısıtlamaların sektöre ciddi anlamda zarar vereceği bir çok şirketin iflasa neden olabilecek ölçüde zararlar ile karşılaşacağı belirtildi.

Alman termal güneş enerjisi sektörünün Avrupa’da yüzde 38’lik bir paya sahip olduğu hatırlatılırken ani ve beklenmedik şekilde alınan bu kararın etkilerinin sadece Almanya ile sınırlı kalmayacağı da iddia edildi.

Alman termal güneş enerjisi sanayicileri derneği BSW-Solar’ın başkanı Carsten Körnig ise termal güneş enerjisi sektörüne yatırılan her bir avronun sekiz avroluk yan yatırımın gerçekleşmesini sağladığını belirtirken sektörün halen devlet teşviklerine ihtiyaç duyduğunu söyledi.

Körnig bireysel güneş enerjisi yatırımlarının hükümetlerce teşvik edilmediği takdirde daha gelişmiş teknolojilerin daha uygun fiyata satılmasını imkansız kılmasa dahi zorlaştıracağını ifade etti. Körnig sözlerinin devamında Almanya’nın 2020 yılında toplam enerji tüketiminde yüzde 18’lik paya ulaşmasının yenilenebilir enerji kaynaklı ısıtma ve soğutma sistemlerinin katkısı olmadan mümkün olmayacağını da iddia etti.