Siemens güneş enerjisi yatırımlarını artırıyor

Siemens’in Archiemede şirketindeki payını artırdığı açıklandı

20 Mayıs 2010

Siemens’in İtalyan Angelantoni Industries SPA ile ortak girişimi olan Archimede Solar Energy Slr şirketindeki payını yüzde 28’den yüzde 45’e çıkardığı açıklandı. Açıklamada hisse değerlerinin ne olarak gerçekleştiği ise belirtilmedi.

Siemens’ten yapılan açıklamada şirketin girişimdeki hisse oranını artırma nedeninin İtalya, Umbria’da kurulum çalışmaları devam eden ve yoğunlaştırılmış güneş enerjisi sistemleri için alıcı üretecek fabrikanın faaliyet geçmesini hızlandırma amacı olduğu belirtildi.

Başlangıç aşamasında yılda 75.000 alıcı üretecek fabrikanın kapasitesinin zaman içinde yükseltilerek yılda 140.000 alıcı üretecek seviyeye çıkarılması hedefleniyor.

Özellikle Amerika ve İsrail’de farklı şirketler tarafından geliştirilmeye çalışılan yoğunlaştırılmış güneş enerjisi sistemlerine yönelik olarak ilk ticari çalışmanın Sicilya’da bu yaz devreye girmesi bekleniyor. Priolo Gargallo adlı projede sıvılaştırılmış tuz kullanılarak  1.500 alıcıdan oluşacak sistem ile yüksek verimliliğe sahip bir güneş enerjisi üretim sistemi kurulması bekleniyor.

Siemens yenilenebilir enerji bölümü başkanı René Umlauft Siemens’in yoğunlaştırılmış güneş enerjisi santrallerinin ihtiyacı olan ekipmanların yüzde 70’ini tek başına sağlayabildiğini gerektiği takdirde tamamını da üretecek kapasitede olduğunu belirtti.