Afrika Güneş Enerjisi ile Aydınlanacak

Dünya Bankası önderliğinde Afrika’da yenilenebilir enerji kullanımı artırılmaya çalışılıyor

21 Mayıs 2010

Dünya Bankası ve ona bağlı olan Uluslararası Finans Kurumu’nun yönetiminde Afrika’da elektrik şebekesine ulaşma imkanı olmayan Afrikalıların aydınlatma ihtiyacının yenilenebilir enerji ile karşılanmasına olanak sağlayacak bir projenin başlatıldığı belirtildi.

Yapılan açıklamada “Afrikayı Aydınlatmak” adı verilen proje ile 2012 yılına kadar 2.5 milyon 2030 yılına kadar ise 250 milyon Afrikalının aydınlatma ihtiyacının güneş enerjisi başta olmak üzere yenilenebilir enerjiler ile karşılamasına imkan sağlamanın hedeflendiği belirtiliyor. Açıklamada şu anki durumun devam etmesi halinde 2030 yılında 700 milyon Afrikalının elektrik kullanma imkanı olmayacağıda yer buldu.

Başlangıç bütçesi 12  milyon dolar olan projenin yöneticisi Patrick Avato finansör kuruluşlar ile görüşmelerin devam ettiğini, yakın zamanda sonuçlanması ile projenin bütçesinin önemli oranda artmasının mümkün olacağını belirtti.

Avato açıklamasında birçok afrikalının aydınlatma için net gelirlerinin yüzde 10 ila 30’unu gazyağına harcadığını ve kıtada yılda gazyağı için toplamda 10 milyar dolarlık bri kaynak kullanıldığını ifade etti.

Avato sözlerinin devamında güneş enerjisi sistemlerinin maliyetlerinin 2008 yılından beri önemli oranda düştüğünü ve düşmeye de devam ettiğini bildirirken proje ile Afrika’lıların her ay 5 dolar gaz yağı için ödemek yerine 25 dolarlık bazı ürünlere bir kez ödeme yaparak aydınlatma ihtiyaçlarını güneş enerjisi ile karşılayabilmelerinin mümkün olacağını söyledi.

Proje pilot uygulama olarak Kenya ve Gana’da başlatıldı.