Thanet Rüzgar Tarlası Enerji Üretimine Başladı

Thanet deniz üstü rüzgar santrali projesi şimdilik kendi alanının en büyüğü

20 Mayıs 2010

İngiltere’de kurulum çalışmaları devam eden ve yaz aylarında tamamı ile faaliyete geçtiğinde dünyanın en büyük denizüstü rüzgar tarlası olacak Thanet rüzgar tarlasının devreye girdiği ve enerji üretimine başladığı bildirildi.

İsveçli Vatenfall şirketi tarafından 2008 yılında satın alınarak aynı yıl kurulum çalışmalarına başlanan proje tamamlandığında Vestas’ın 3MW gücündeki 100 adet V90 modelli türbinlerinden oluşarak 300 megavatlık güce sahip olacak. Projenin tamamlanması ve tamamen devreye girmesi ile İngiltere’deki 240 bin evin enerji ihtiyacının sağlanması mümkün olabilecek.

Şu ana kadar 73 türbinin kurulum çalışmaları tamamlanmış durumda. Türbinlerin toplam uzunluğu 115 metre ve deniz yüzeyinden olan yükseklikleri en az 22 metre olacak.

Proje tamamlandığında dünyanın en büyük denizüstü rüzgar tarlası ünvanını kazanacak olsa da dünyanın farklı ülkelerinde çalışmaları devam eden benzer projelerin sürmekte olduğundan bunun çok da uzun sürmeyeceğini gösteriyor.

İngiltere’de halen gerçekleştirilme veya planlama aşamasında olan 4 gigavat gücünde deniz üstü rüzgar tarlası projesi bulunurken değişik düzeylerde devam eden çalışmalar ile bu rakam 40 gigavata ulaşıyor. İngiltere’de halihazırda 11 ayrı rüzgar tarlasında 336 türbin bulunuyor ve bu türbinlerin toplam kurulu gücü 1 gigavat’ı aşarken 700.000 evin enerji ihtiyacı deniz üstü rüzgardan karşılanabiliyor.