Aşağı Kaleköy’e rüzgâr santrali de eklenecek

Proje halihazırda 500 MW HES ve 80 MW GES gücüne sahip

16 Kasım 2021

Cengiz Holding’in Aşağı Kaleköy Barajı hidroelektrik santrali sahasında, hibrit güneş enerjisi santrali sonrasında rüzgâr enerjisi santrali de inşa etmeyi planladığı açıklandı.

Cengiz Enerji Yönetim Kurulu Üyesi Ahmet Cengiz Holding’den yapılan yazılı açıklamada bu hedef doğrultusunda bölgede rüzgar verisi toplama çalışmalarını sürdürdüklerini söyledi.

Cengiz Holding ve Özaltın Holding’in ortak iştiraki Kalehan Enerji’nin portföyündeki Aşağı Kaleköy Barajı ve HES projesi, 2020 yılının Temmuz ayında tamamlanmıştı.

Projeye entegre edilen 75,614 MWe/80 MWp kurulu gücündeki hibrit güneş enerjisi santralinin de ilk fazının 2020 yılı Aralık ayında devreye alınmasının ardından, proje 2021 yılı Temmuz ayında tam kapasite ile devreye girmişti.

Bununla birlikte aynı açıklamada Cengiz Holding’in Çankırı’da Çerkeş RES, Sinop’ta Fener RES ve Hamsi RES projelerinin ilk türbinlerinin devreye aldığı Kocaeli’de inşa edilecek Karamürsel RES ile de şirketin 2022’de 120 MW’lık rüzgâr enerjisi gücüne ulaşacağı bildirildi.