Akbank 700 milyon dolarlık yeni sendikasyon kredisi sağladı

Akbank’ın 2021’deki yurt dışı borçlanmasının tamamı sürdürülebilirlik temalı oldu

8 Kasım 2021

Akbank sürdürülebilirlik kriterlerine bağlı olarak 700 milyon dolarlık yeni sendikasyon kredisi sağladığını açıkladı.

Açıklamaya göre banka kaynağı cinsiyet eşitliği, yeni kömür santrali projelerini kredilendirmeme ve elektrik tedariğini yenilenebilir enerji kaynaklarından sağlamadan oluşan üç sürdürülebilirlik kriterine bağlı olarak sağladı.

Bankanın talebine 20 ülkedeki, 36 bankadan 900 milyon dolara yakın talep gelirken, banka kaynağı ihtiyacı doğrultusunda 700 milyon dolar ile sınırladı. Akbank’ın 367 gün vadeli olarak sağladığı kaynağın maliyeti ise Libor+%2,15 ve Euribor+%1,75 oldu.

Akbank sürdürülebilirlik temalı ilk sendikasyon kredisi işlemini bu yılın Nisan ayında gerçekleştirmiş ve 367 gün vadeli ve Libor+%2,50 ve Euribor+%2,25 maliyetli olarak 675 milyon doların üstünde kaynak sağlamıştı.

Bankanın açıklamasında değerlendirmesi yer alan Akbank Genel Müdürü Hakan Binbaşgil küresel borçlanma işlemlerinde ESG (Environmental-Social-Governance/Çevresel-Sosyal-Yönetişim) temalı işlemlerin giderek arttığına dikkat çekerken, bu alanda Türk bankacılık sektörüne öncülük etmeyi sürdürdüklerinin söyledi.

Binbaşgil toplam borçlanmaları içindeki sürdürülebilir finansmana dayalı borçlanma işlemlerini 2021 yılı sonunda %30’a çıkarmayı hedeflediklerini de hatırlatırken, son sendikasyon işlemi ile bu oranı %40’ın üzerine çıkardıkları bilgisini paylaştı.