SANKO Tekstil 14,73 MW’lık çatı GES projesini devreye aldı

Şirket 2021’de 100 MW’lık çatı GES yatırımı devreye alacak

10 Kasım 2021

SANKO Holding bünyesindeki SANKO Tekstil İşletmeleri’nin Adıyaman Organize Sanayi Bölgesi’nde faaliyet gösteren iplik üretim tesislerinin çatısında inşa edilen güneş enerjisi santrali Cumhurbaşkanı Recep Tayyip Erdoğan’ın video konferans yöntemiyle katıldığı tören ile gerçekleştirildi.

Konu hakkında SANKO Holding’den yapılan açıklamada SANKO Holding Yönetim Kurulu Başkanı Adil Sani Konukoğlu, SANKO Holding olarak tüm faaliyetlerinde çevrenin korunması ve doğal kaynak tüketiminin azaltılması bilinciyle hareket ettiklerini ve bu kapsamda yenilenebilir enerji projelerinden birini daha hayata geçirmenin mutluluğunu yaşadıklarını belirtirken şunları söyledi;

“GES panellerimiz SANKO Tekstil’in Adıyaman işletmelerinin toplam 132.500 m2 alana sahip çatılarına kuruldu. Türkiye’ de bugüne kadar çatıda yapılan en büyük GES projesi olma özelliğini taşıyan projemizde 37.776 adet 390 watt lık paneller kullanıldı. Bu paneller ile 14,73 MWp / 12,70 MWe kurulu güç elde edilecek ve Sanko Tekstil Adıyaman İşletmelerinin yıllık elektrik ihtiyacının 20 milyon kilovat-saati inşa edilen çatı GES’te üretilecek elektrik ile sağlanacak. Projemize destekleri için öncellikle Cumhurbaşkanımız Sayın Recep Tayyip Erdoğan’a, Sayın Bakanımıza ve Bakan Yardımcımıza, değerli konuklarımıza ve tüm paydaşlarımıza teşekkürlerimi sunuyor, yatırımımızın ülkemize ve milletimize hayırlı olmasını diliyorum.”

Holding 100 MW’lık çatı GES yatırımına başlamıştı

SANKO Holding geçtiğimiz Mart ayında Gaziantep, Adıyaman ve Bursa İnegöl Organize Sanayi Bölgeleri’ndeki 12 ayrı tesisin çatısında toplamda 100 MW’ı aşkın düzeyde çatı üstü güneş enerjisi yatırımı yapma kararı almıştı.[1]

Projelerin panel tedariğini gerçekleştirecek Solartürk tarafından yapılan açıklamada projelerde Solartürk markalı güneş panelleri ile Huawei 100KTL invertörler kullanılacağı, projelerin mekanik montajlarının GAP Galvaniz A.Ş. tarafından elektrik montajı işlerinin ise Özkan Elektrik şirketi tarafından yapılacağı bildirilmişti.

SANKO Holding bu yatırımlar ile tesislerinin elektrik tüketiminin %20’lik bölümünü güneş enerjisinden sağlamayı hedefliyordu.


[1] Sanko Holding 100 MW’ın üzerinde çatı üstü güneş yatırımı yapacak