Ankara’da Tarım GES projesi devreye alındı

Ayaş’ta devreye alınan proje 122 kW gücünde

16 Ekim 2023

Ankara’nın Ayaş ilçesi Akkaya Köyü’nde 122 KW gücünde bir Tarım GES (Tarıma entegre fotovoltaik sistemler) projesi devreye alındı.

Ayaş Tarım ve Orman İlçe Müdürlüğü tarafından ODTÜ-GÜNAM işbirliği ile gerçekleştirilen “Tarımsal Arazinin Çift Yönlü Kullanımına Uygun Yenilikçi GES” projesi Ankara Kalkınma Ajansı da finansal destek sağladı.

Ajans desteği Tarım ve Kırsal Kalkınmayı Destekleme Kurumu tarafından yürütülen 2021 yılı Kırsal Kalkınma Mali Destek Programı kapsamında sağladı.

Yerden 3,5 metre yükseklikte konumlandırılan çift yüzlü (bifacial) güneş panelleri ile Gumbel Group tarafından geliştirilen tek eksenli takip sistemi Oxo Tracker da kullanıldı. Projede ayrıca CW Enerji ve Kalyon PV de yer aldı.

Projede 5 yıl boyunca Ayaş bölgesinin tarımsal ürün desenine uygun olan bir çok ürün yetiştirilerek aynı zamanda enerji üretimi takip edilerek ve arazinin ikili kullanımında her iki alana yönelik verimlilik analizleri yapılacak.

Tarım alanlarının binde birindeki potansiyel 11 GW

Solar 3GW tarafından geçtiğimiz mart ayında yayınlanan Tarım GES Rapor’una göre Türkiye’deki tarım alanlarında yalnızca binde birlik bölümünde, 11 GW gücünde tarım GES kurulması mümkün olduğu belirtilmişti.

Bununla birlikte çalışmada halihazırda Türkiye’de devam etmekte olan bazı tarım GES projeleri örnekleri de verilmişti.

Çalışmadaki bilgilere göre Erciyes Üniversitesi – Ziraat Fakültesi Deneme Bahçesi’nde Kayseri Tarım GES (45 kW) ile Mustafakemalpaşa – TAT Gıda Deneme Bahçesi’nde Mustafakemalpaşa Tarım GES (45 kW) ve PV4Plants Tarım GES (20kW), Konya, Meram’daki TAGEM Deneme Arazisi’nde KOZ TarımGES (100 kW) projeleri yürütülmekte.

 


[1] TARIM GES RAPORU – Solar3GW