ASKİ’nin yüzer GES yatırımı için çalışmalar başladı

990 kW gücündeki santralin bu yıl devreye girmesi hedefleniyor

3 Ekim 2023

Ankara Büyükşehir Belediyesi Mamak ilçesindeki Bayındır Barajı üzerinde yüzer güneş enerjisi santrali kurulumu çalışmalarına başlandığını duyurdu. [1]

Belediyenin açıklamasına göre Ankara Su ve Kanalizasyon İdaresi tarafından lisanssız elektrik üretim yönetmeliği kapsamında yapılacak yatırım 990 kW gücünde olacak.

Sondaj çalışmalarının temmuz ayında yapıldığı projenin bu yılın aralık ayında tamamlanması hedefleniyor.

Proje için ASKİ tarafından 14 Nisan 2023 tarihinde düzenlenen ve dört firmanın katıldığı ihaleyi Spor Yapı İnşaat şirketi 27.657.720 TL’ik teklifi ile kazanmıştı.[2]

Belediyenin açıklamasında değerlendirmesi yer alan ASKİ Genel Müdürü Memduh Aslan Akçay yüzer GES uygulamalarının standart bir güneş enerjisi santrali yatırımına göre %15 oranında verimlilik artışı sağladığını ayrıca kurulu olduğu yüzeydeki buharlaşmayı %55 oranında azaltarak su tasarrufu sağladığına dikkat çekti.

İstanbul Büyükşehir Belediyesi tarafından da 2017 yılında Büyükçekmece Gölü üzerinde 250 kW gücünde bir yüzer güneş enerjisi santrali kurulmuş fakat santral teknik sorunlar nedeni ile daha sonra devreden çıkmıştı.

Ayrıca GTC Güneş Sanayi tarafından da Pendik Marina’da 41 kW gücünde bir yüzer güneş enerjisi santrali uygulaması gerçekleştirilmişti.

 


[1] Türkiye’de ilk: ASKİ, Baraj üzerinde yüzer GES kurarak elektrik üretecek

[2] İBB Türkiye’nin ilk yüzer güneş enerji santralini kurdu