TOSB şebeke güvenliği için 3,5 milyon Avroluk SCADA yatırımı yapacak

Proje Siemens Türkiye tarafından geliştirilecek

13 Ekim 2023

TOSB (Otomotiv Tedarik Sanayi İhtisas Organize Sanayi Bölgesi) ile Siemens Türkiye arasında “TOSB İndirici Merkez ve Elektrik Dağıtım Şebekesinde Revizyon ve Kapasite Artış Yatırımı” başlıklı proje için işbirliği anlaşması yapıldı.

Yapılan ortak açıklamaya göre yatırım tutarı 3,5 milyon Avro olacak proje sayesinde TOSB 5 milyon Avro tutarındaki 200 yeni hücre üretimi ihtiyacı ortadan kaldırılacak.

Açıklamada değerlendirmesi yer alan TOSB Yönetim Kurulu Başkanı Dr. Mehmet Dudaroğlu kurulacak sistem sayesinde bir üyeden kaynaklanan bir arızanın, bir başka üyeyi etkilemesinin önüne geçileceğini aynı zamanda TOSB sınırları dışında oluşan arızalara ise uzaktan müdahaleyle arızanın izole edileceğini belirtti.

Açıklamada değerlendirmesi yer alan Siemens Türkiye Elektrifikasyon ve Otomasyon Ülke Müdürü Alper Çelebi proje ile 20 yıl önce yine Siemens tarafından kurulan altyapıyı koruduklarını ve mevcut altyapıyı güncel teknolojiler kullanarak mevcut altyapının ömrünü 20 yıl daha uzatmak ile birlikte 5 milyon Euro tutarındaki 200 adet yeni hücre üretiminin önüne geçtiklerini.

Çelebi değerlendirmesinde kurulacak SCADA sisteminin bölgedeki şebekenin otonom bir şekilde yönetilmesi mümkün olacağının altı çizilirken, geliştirilecek IOT uygulamalarıyla hayata geçecek dijital koruma sistemi sayesinde de arıza risklerinin ve etki alanları önceden tespit edilerek kontrol altına alınacağını belirterek şunları söyledi;

İşletmek ile sorumlu olunan şebeke elektrik/su/doğal gaz gibi alt yapılara ait geniş bir sahaya dağılmış işletme elemanlarından uzaktan anlık veri toplayan, bu verileri işleyerek işletmeciler için anlamlı bilgilere dönüştüren, uzaktan ilgili şebekenin kontrol ve kumanda edilmesine imkan veren, gerektiğinde sistemi otomatize (otonom) hale getirebilen ve diğer altyapılar ile bilgi alışverişi yapabilen merkezi kontrol sistemlerinin bütününe SCADA diyoruz. Proje kapsamında ilk etapta TOSB’un tüm çalışma alanlarında kurulacak SCADA sistemi sayesinde şebekelerin otonom olarak yönetilmesini mümkün kılarken Siemens Türkiye mühendislik hizmetleri ile oluşturulacak IOT uygulamalarıyla da dijital koruma sistemi arıza riskleri ve etki alanlarını azaltacağız. Siemens, teknolojisi ile TOSB’un dijital dönüşüm yolculuğunu başlatırken kesintisiz enerji altyapısı ile sanayicilerine daha rekabetçi bir üretim imkanı sunacak.

TOSB’daki törende, Siemens Türkiye Elektrifikasyon ve Otomasyon Ülke Finans Müdürü Işıl DUYGU, Siemens Türkiye Elektrifikasyon ve Otomasyon Ülke Müdürü Alper ÇELEBİ, TOSB Yönetim Kurulu Başkanı Dr. Mehmet DUDAROĞLU ve TOSB Yönetim Kurulu Başkan Vekili Alper KANCA sözleşmeyi imzaladı.