HESİAD Başkanlığına Elvan Tuğsuz Güven seçildi

Güven hidroelektrik sektörünün ‘ilk kadın lideri’ ve enerji alanındaki sivil toplum kuruluşlarının tek kadın başkanı oldu

3 Ekim 2023

Hidroelektrik Santralları Sanayi İşadamları Derneği (HESİAD) 2023 yılı Genel Kurulunda derneğin Yönetim Kurulu Başkanlığı görevine Elvan Tuğsuz Güven seçildi.

Dernekten yapılan açıklamaya göre 27 Eylül 2023 tarihinde yapılan Yönetim Kurulu toplantısında, 2000 yılında kurulan derneğin kurucu üyelerinden olan, mevcut başkanı Fahrettin Amir Arman, görevini Tektuğ Elektrik Üretim A.Ş. Yönetim Kurulu Üyesi Elvan Tuğsuz Güven’e devretti.

Bu değişiklik ile Elvan Tuğsuz Güven hidroelektrik sektörünün ‘ilk kadın lideri’ ve enerji alanındaki sivil toplum kuruluşlarında halen başkanlık pozisyonunu üstlenen ‘tek kadın başkan’ olma ünvanlarına sahip oldu.

Aynı toplantıda derneğin yeni Genel Sekreterlik görevine de yine kurucu üyelerden Akenerji adına Yönetim Kurulu Üyesi Yusuf Hüseyin Yücebaş oy birliği ile getirildi.

HESİAD Yönetim Kurulu’nun diğer üyelik görevlerini de Ayen Enerji Yönetim Kurulu Üyesi Fahrettin Amir Arman, Limak Holding Yönetim Kurulu Danışmanı İbrahim Balanuye ve Güriş Holding Genel Müdür Yardımcısı Cem Özkök üstelenecek.

Elvan Tuğsuz Güven kimdir?

Elvan Tuğsuz Güven, İstanbul Üniversitesi İngilizce İşletme Bölümü ve Fordham Universitesi, MBA mezunudur. Güven, 2000 yılına kadar teknik tekstil sektöründe üretim tarafında çalıştıktan sonra 2000 yılında yenilenebilir enerji sektörüne geçiş yapmıştır ve o tarihten bu yana Tektuğ Elektrik Üretim A.Ş.’de yönetici olarak çalışmaktadır. Halen Tektuğ Elektrik Üretim A.Ş.’de Yönetim Kurulu Üyesi ve Genel Müdür olarak görev yapan Elvan Tuğsuz Güven, aynı zamanda kaynaklı çelik imalat sektöründe hidroelektrik santrallerine hidromekanik ve elektro mekanik ekipman üreten ve 52 yıllık tarihçeye sahip Çiltuğ A.Ş.’de İdari ve Finansal İşler Koordinatörü ve Yönetim Kurulu Üyesi pozisyonlarını da üstlenmektedir. Güven evli ve 1 kız çocuk annesidir.