Amazon Türkiye’de de ek ambalajlama yapmadan gönderim yapacak

Şirket ambalajsız gönderim programını Türkiye’de de başlattı

6 Şubat 2024

Amazon belirli ürünleri ek bir ambalajlama yapmadan gönderdiği programını Türkiye’de de devreye aldığını açıkladı.

Amazon Türkiye tarafından yapılan açıklamaya göre bu seçeneği seçen tüketiciler, şirketin internet sitesinden sipariş ettikleri ürünleri diledikleri takdirde ek bir paketleme yapılmadan yalnızca adres etiketi eklenmiş olarak teslim alabilecekler.

Açıklamaya göre program her biri sert düşme testlerinden geçirilmiş mutfak aksesuarları, spor ekipmanları ve ofis malzemeleri de dâhil olmak üzere binlerce ürün için geçerli olacak.

Bununla birlikte bu ürünler aynı zamanda ‘içindekini gizle’ seçeneği ile de gönderilebilecek.

Şirketin açıklamasında bu sayede gönderilen paketlerin daha az yer kaplamaları ve daha hafif olmaları sayesinde, şirketin teslimatlarından kaynaklanan paket başına emisyonları ve atıkların azalmasını sağlayacağına vurgu yapıldı.

Amazon’un 2022 yılı Sürdürülebilirlik Raporunda yer alan bilgilere göre şirketin 2022 yılında küresel ölçekte gerçekleştirdiği teslimatların %11’lik bölümünün ek ambalajlama yapmadan gönderildi.[1]

Böylelikle, programın da katkısı ile Amazon’un 2021 yılında 97.222 ton olarak gerçekleşen tek kullanımlık plastik kullanım miktarı, 2022 yılında bir yıl önceye göre %11,6 oranında azalarak 85.916 tona geriledi.

Bununla birlikte tek kullanımlık plastik kullanımının yasaklandığı Hindistan’da kullandığı plastik miktarı ise %36 oranında geriledi.

 


[1] 2022 Amazon Sustainability Report