Yapay zeka ile cam üretimindeki fire oranı azaltılacak

Proje Şişecam, Koç Üniversitesi, TÜBİTAK Yapay Zekâ Enstitüsü ve Analythinx işbirliği ile yürütülecek

21 Ocak 2024

Şişecam’ın Yapay Zekâ ve Makine Öğrenmesi Yöntemleri ile Cam Rengi Optimizasyonu Projesi (CROP) çalışmalarına başlayacağı bildirildi.

Şirketten yapılan açıklamaya göre projenin iki yıl sürecek ilk çalışmaları Şişecam’ın Eskişehir Cam Ev Eşyası fabrikasında başlayacak ve elde edilen bilgiler daha sonra diğer fabrikalardaki üretim süreçlerime aktarılacak.

Ortakları arasında Şişecam ile birlikte Koç Üniversitesi, TÜBİTAK Yapay Zekâ Enstitüsü ve Analythinx Bilişim Hizmetleri olan konsorsiyum tarafından yürütülecek olan proje TÜBİTAK’ın 2023’teki 1711 Yapay Zekâ Ekosistem Çağrısı sonucunda desteklenen 17 projeden biri olmuştu.

Proje ile cam üretimi sırasında renkle ilgili yaşanması muhtemel sorunların kök nedeninin yapay zekâ modelleriyle tespit edilerek hızlı çözüm önerileri getirilmesine olanak sağlayan bir altyapı geliştirilmesi hedefleniyor.

Bu sayede üretim sırasında oluşabilecek renk sorunlarının ortadan kalkması ile üretimdeki fire oranının ve buna bağlı karbon salımının azaltılması hedefleniyor.