Akfen Yenilenebilir Enerji 8,6 milyon Dolarlık karbon kredisi satışı gerçekleştirdi

Şirketin karbon kredilerinden elde ettiği gelir 11,8 milyon ABD Dolarına ulaştı

1 Şubat 2024

 Akfen Yenilenebilir Enerji 8,6 milyon ABD Doları tutarında karbon kredisi satışı gerçekleştirdiğini açıkladı.

Şirket tarafından yapılan açıklamaya göre satış işlemi İngiltere merkezli EOS Climate&Energy şirketine yapıldı.

Bu satışlar birlikte şirketin şimdiye kadar gerçekleştirdiği karbon kredisi satışlarının toplamı da 11,8 milyon ABD Dolarına ulaştı.

Açıklamadaki bilgilere göre gerçekleşen işlemde şirketin Üçpınar, Hasanoba, Kocalar ve Denizli Rüzgâr Enerjisi santrallerinde üretilen karbon kredileri kullanıldı.

Akfen Yenilenebilir Enerji Genel Müdürü Mustafa Kemal Güngör açıklamadaki değerlendirmesinde şunları kaydetti;

8,6 milyon dolarlık karbon kredisi satışımız sadece bir finansal başarı değil, aynı zamanda Türkiye’nin yenilenebilir enerji sektöründeki gelişimine de önemli bir katkıdır. Bu başarı, sadece şirketimizin finansal sağlamlığını ve büyüme potansiyelini göstermekle kalmıyor, Türkiye’nin yenilenebilir enerji alanında küresel bir lider olma yolunda konumunu güçlendirirken, ekonomimize de önemli bir değer katıyor.

Mustafa Kemal Güngör açıklamasının devamında satıştan elde ettikleri gelirin şirketin hem ekonomik büyümesini hem de çevresel hedeflerini destekleyeceğine de vurgu yaptı.

Hisselerinin tamamı Akfen Holding’e ait olan Akfen Yenilenebilir Enerji A.Ş.’nin 700 MW gücündeki portföyünün tamamı hidroelektrik, rüzgâr ve güneş enerjisi santrallerinden oluşuyor.