AB 2040 için yüzde 90’lık emisyon azaltım hedefi belirleyebilir

Komisyon önerisini 6 Şubat tarihinde açıklayacak

19 Ocak 2024

Avrupa Komisyonu’nun birliğin 2050 net sıfır emisyon hedefi kapsamında 2040 yılı için belirleyeceği ve birlik üyeleri için bağlayıcı olacak emisyon azaltım hedefini önerisini 6 Şubat 2024 tarihinde açıklayacağı bildirildi.

Reuters ve Bloomberg gibi ajansların ismini açıklamak istemediği kaynaklara dayandırdığı haberlere göre komisyon bu oranı %90 olarak açıklamaya hazırlanıyor.

Komisyonun bu önerisi de Avrupa Birliği (AB) İklim Danışma Kurulu’nun geçtiğimiz hafta yayımladığı rapora dayanıyor.[1]

Raporda birliğin 2050 yılı karbon nötr hedefine ulaşması için 2040 yılı için %90 ila 95 arasında olacak bir emisyon hedefi belirlenmesi gerektiği belirtmiş ve 13 ana başlıkta çeşitli uyarı ve öneriler paylaşılmıştı.

Raporda Paris İklim Anlaşması’nda belirlenen küresel sıcaklık artışını sınırlama hedefine karşı zamanın hızla azaldığına vurgu yapılmış, AB’nin 2050 için belirlediği net sıfır emisyon hedefi doğrultusunda adımlarını hızlandırması gerektiği ifade edilmişti.

Rapora göre bunun için başta Avrupa Yeşil Mutabakatı kapsamında oluşturulacak mevzuat çalışmalarının tamamlanıp, uygulamaya geçirilmesi, net sıfır ekonomiyi teşvik edecek yatırım ortamının iyileştirilmesi, emisyon ticaret sisteminin etkinleştirmesi ve döngüsel ekonominin yaygılaştırılması, tarımsal faaliyet kaynaklı emisyonların azaltılması ve yaşlandığı için karbon tutma seviyeleri düşen Avrupa ormanlarına yönelik çalışmalar yapılması, elektrik piyasasında doğalgaz ve enerji depolama gibi esneklik sağlayacak yatırımların artırılması, karbon tutma ve saklama yatırımlarının artırılması gibi alanlarda hızlı şekilde adımlar atılması gerekiyor.

Bununla birlikte rapordaki tespitlere göre birlik ülkelerinin yıllık 50 milyar avroyu bulan fosil yakıt teşvikleri azalmak yerine artış eğilimi gösteriyor ve bu durum ülkelerinin iklim bütçesinin azalmasına neden oluyor.

Buna karşın iklim uyumu yatırımlarının da mevcut yıllık 200-300 milyar Avro seviyesinden 2030 yılına kadar, 500 milyar Avroluk bölümü enerji ve ulaşım sektörlerinde olmak üzere toplamda yıllık 1,2 ila 1,4 trilyon Avro seviyesine yükselmesi gerekiyor.

 


[1] EU climate Advisory Board: focus on immediate implementation and continued action to achieve EU climate goals