Akfen Holding 2013’ün ilk yarısını zararla kapattı

Döviz kurlarındaki artışın HES yatırımlarındaki olumlu gelişmelere rağmen Akfen Holding’in yılın ilk yarısında zarar etmesine neden olduğu bildirildi.

30 Ağustos 2013

Akfen Holding 2013 yılının ilk yarısına ait finansal sonuçları ile ilgili bir açıklama yayınladı.

Şirketin internet sitesinde yer alan açıklamada 2013’te 320-350 milyon dolarlık yatırım planlayan şirketin döviz kurlarındaki artış nedeni ile yılın ikinci yarısını 162 bin TL zararla kapattığı belirtildi. Akfen Holding geçen yılın aynı dönemi için 637.740 milyon TL, 2012’nin tamamı için ise 671 milyon TL kar açıklamıştı.

Akfen Holding’in açıklamasında grup bünyesinde yer alan ve portföyünde 5 hidroelektrik santrali bulunan İdeal Enerji’nin Alman yatırım fonu Aquila’ya satıldığı hatırlatılırken, şirketin bu işlemden 30,7 milyon TL kar elde ettiği belirtildi. Açıklamada holdingin HES yatırımları grubunun yeni hidroelektrik santralleri devreye alması ve mevcut santrallerde sağlanan performans artışının da şirketin elde ettiği finansal sonuçlara olumlu etki yaptığına da vurgu yapıldı.

Açıklamada yer verilen bilgilere göre 2013’ün ilk yarısında Akfen Holding’in cirosu geçen senenin aynı dönemine göre yüzde 33, Faiz Amortisman ve Vergi Öncesi Kâr’ı (FAVÖK) yüzde 99, FAVÖK marjı ise 13 puan artış göstererek yüzde 39,6’ya ulaştı.

Akfen Holding CEO’su Süha Güçsav açıklamada yer alan değerlendirmesinde Akfen’in faaliyetlerindeki ciddi büyümeye ve HES’lerdeki hisse satış kârına rağmen, Mayıs ayında döviz kurlarında yaşanan artışın, grubun giderlerinin artmasına neden olduğu bunun da Akfen’in yılın ilk yarısını  162 bin TL zarar ile kapatmasına neden olduğunu söyledi.

Süha Güçsav sözlerini şu şekilde sürdürdü; “Yatırım programımıza uygun şekilde HES santrallerini ticari enerji üretimi için devreye almaya devam ediyoruz. Haziran ayında enerji üretimine başlayan Gelinkaya HES ile birlikte Sekiyaka ve Doruk HES’ler bu sene içinde, Doğançay HES ise 2014 başında enerji üretimine başlayacak. Halen 142 megawatt kurulu güce sahip 8 HES enerji üretimine devam etmektedir. İnşaatı devam eden 3 santralimizin de tamamlanmasıyla 2014 yılında 204 MW kurulu güce sahip 11 HES ‘lik bir portföye ulaşmış olacağız.”

Akfen Holding CEO’su ayrıca Mersin’de gerçekleştirmeye çalıştıkları Doğalgaz Çevrim Santrali projesinin kurulu gücünü 570 MW’dan 1,148 MW’a çıkarmak için EPDK’dan ön onay aldıklarını ve proje çalışmalarına teknik danışman olarak atanan Tractabel firması ile birlikte devam edildiği bilgilerini verirken, projenin toplam yatırım maliyetinin 900 milyon dolar olarak öngörüldüğünü kaydetti.