Beyaz Saray’ın çatısına üç yıl gecikmeli olarak güneş paneli kuruluyor

Beyaz Saray’ın çatısına güneş elektriği sistemi kurulumu gerçekleştirildiği bildirildi

21 Ağustos 2013

Amerika Birleşik Devlet Başkanlarının resmi ikametgahı olan Beyaz Saray’ın çatısına elektrik üretimi ve sıcak su sağlanması için güneş panelleri yerleştirilmeye başlandığı açıklandı.

Washington Post gazetesinin ismini açıklamadığı bir Beyaz Saray yetkilisini kaynak göstererek verdiği habere göre güneş panellerinin kurulumu başlamış durumda. Habere göre ilgili yetkili e-posta ile yaptığı açıklamada projede kullanılan güneş panellerinin tedarikçisi ve projenin maliyeti konusunda bilgi paylaşmaz iken, panellerin Amerikan yapımı olduğuna ise vurgu yaptı.

Washington Post’un haber kaynağı, kurulumların binanın enerji verimliliğini artıracak kapsamlı bir çalışmanın parçası olduğunu ve tarihi binalarda güneş enerjisi ve enerji verimliliği uygulamaları geliştirilmesi anlamında taşıdığı önemin altını çizdi.

Yetkili aynı zamanda enerji verimliliği ve güneş enerjisi alanında gerçekleştirilen uygulamaların Beyaz Saray’ın enerji giderlerini azaltmada sağlayacağı katkı ile maliyetini 8 yılda karşılayacağı bilgisini paylaştı.

Bununla birlikte Beyaz Saray’ın çatısına güneş panelleri kurulması projesini 2010 yılında ülkenin Enerji Bakanı olan Steven Chu açıklamış ve 2010 yılı bahar aylarının sonuna kadar kurulumların tamamlanacağını söylemişti. Chu çalışmanın güneş enerjisi teknolojisinin ülke genelindeki evlere kurulumunun sağlanması için hazır ve güvenilir olduğunu göstermesi anlamında önemine de vurgu yapmıştı.

Jimmy Carter başkanlığı döneminde, 20 Haziran 1979’ta Beyaz Saray’ın çatısına, sıcak su sağlaması için 32 güneş paneli kurulumu gerçekleştirilmiş fakat, 1981 yılında göre gelen Carter’ın halefi Ronald Reagan 1986 yılında bu panelleri kaldırmıştı. George W. Bush döneminde ise Beyaz Saray’ın hizmet binalarından birine elektrik üretimi amacı ile 167 güneş paneli, havuz suyunun ısıtılması için ise iki termal güneş enerjisi birimi kurulmuştu.