Güneş elektriğinde yatırımlar gelişen pazarlara kayacak

IHS’ye göre gelişen pazarlardaki güneş elektriği yatırımları artmaya devam edecek

27 Ağustos 2013

Küresel fotovoltaik sektöründe düşen kar marjları ve aşırı kapasite gibi faktörler nedeni son iki yılda gerileyen yatırım harcamalarının 2014’te tekrar yükselişe geçeceği öngörüldü.

Araştırma kuruluşu IHS tarafından yapılan açıklamaya göre küresel güneş elektriği sektöründe görülen aşırı kapasite, aşırı arz, düşen maliyetler ve kar marjlarındaki gerileme son iki yıldır sektördeki yatırım harcamalarını önemli oranda gerilemesine neden oluyor.

Kuruluşun verilerine göre 2011 yılında sektördeki yatırım harcamaları küresel ölçekte 12.9 milyar dolar ile en yüksek noktaya ulaşırken, 2012’de ise yüzde 72 oranında geriledi.

Kuruluşa göre modülden polisilikon üretimine kadar farklı alanlardaki yatırım harcamaları 2013’te de gerilemeye devam ederek bu yıl 2.3 milyar dolar seviyesinde kalacak.

Bununla birlikte sektörün gelişen pazarları olan Güney Amerika, Afrika ve Orta Doğu bölgelerinde görülecek büyümenin de etkisi ile sektörde küresel ölçekteki yatırım harcamaları 2014’ten başlayarak tekrar artış eğilimine girecek.

IHS’ye göre 2013 yılında sektörün gelişen pazarlarında yüzde 23 oranında büyüme görülecek. Bu pazarlardaki yatırımlarda 2014-2017  arasında yıllık olarak yüzde 40’a yakın artış görülecek iken bu gelişme  ilgili ülkelerde halihazırda 7.9 GW düzeyinde olan toplam üretim kapasitesinin 2017’de 11 GW’a ulaşmasını sağlayacak.

Aynı dönemde Avrupa, ABD ve Çin gibi güneş elektriği sektörünün geliştiği ülkelerdeki yatırım harcamaları ise yıllık yüzde 5 ila 10 arasında gerileme gösterecek.

IHS’nin açıklamasında ayrıca güneş enerjisi şirketlerinin yatırım kararlarında daha yüksek verimlilik ve daha düşük maliyetler sağlayan yeni teknolojilerin de etkili olacağı, ayrıca Çinli üreticiler aleyhine başlatılan ve devamı gelebilecek soruşturmaların da bu firmaların üretim faaliyetlerini Güney Amerika, Güneydoğu Asya, Afrika ve ABD gibi ülkelere kaydırmalarının da olası olduğuna vurgu yapıldı.