Aksa Enerji RES yatırımları için finansman sağladı

Şirket 3 ayrı projesi için 44 milyon avroluk finansman sağladığını açıkladı

21 Ağustos 2013

Aksa Enerji’nin rüzgar enerjisi yatırımları için 44 milyon avroluk finansman sağladığı açıklandı.

Şirket tarafından Kamuyu Aydınlatma Platformu’nda yapılan açıklamaya göre kaynak üç ayrı rüzgar enerjisi santrali projesi için üç ayrı finansal kuruluştan sağlandı.

Açıklamaya göre Aksa Enerji kaynağın 9.3 milyon avroluk kısmını Atik RES projesi için Garanti Finansal Kiralama’dan 10 yıl vadeli olarak, 17.5 milyon avroluk kısmını Kıyıköy Rüzgar Santrali Projesi için İş Finansal Kiralama’dan 9 ay ödemesiz 129 ay vadeli olarak ve 17.2 milyon avroluk kısmını Sebenoba  Rüzgar Santrali Projesi için Yapı Kredi Finansal Kiralama’dan 10 yıl vadeli olarak sağladı.

Açıklamanın ayrıntılarına göre elde edilen kaynak ile Aksa Enerji toplam 30 MW kurulu güce sahip olacak Atik RES projesinin 14 MW’lık ikinci aşamasını Gamesa’dan sağlayacağı türbinler ile tamamlayarak yıl sonuna kadar devreye almayı planlıyor.

Şirket ayrıca 28 MW kurulu güce sahip olacak Kıyıköy RES projesi için Gamesa’dan toplam 24 MW kurulu gücünde ve 30 MW’lık kapasite artışı planladığı Sebenoba RES için Vestas’tan 24.6 MW kurulu gücünde rüzgar türbini sağlayacak.