Zorlu İkizdere’de HES Kararını Halka Danışacak

Zorlu Enerji Grubu Başkanı Murat Sungur Bursa Rize İkizdere’deki HES projesi çalışmalarını dondurduklarını söyledi

14 Şubat 2012

Zorlu Enerji Grubu Başkanı Murat Sungur Bursa 2008 yılında lisansını kazandıkları Rize İkizdere’deki HES projelerini hayata geçirme kararını İkizdere halkına danışarak vereceklerini ve projenin ÇED raporu çalışmalarını dondurduklarını açıkladı.

Sabah gazetesinden Şelale Kadak’ın haberine göre Murat Sungur Bursa konu hakkında şu açıklamalarda bulundu;

“İlk defa yatırımcı henüz yatırım kararını vermeden halka gidiyor. Yörede yaşayan insanlara, yöreyle ilgili değerlere saygı duyduğunu deklare ediyor. Zorlu olarak onlara nelere dikkat etmemiz gerektiğini soruyoruz. Teknik olarak bilinenlerin dışında, yöreye özgü değerleri de tanıyabilmek için yöre halkının görüşlerine başvuruyoruz”

Murat Sungur Bursa’ya göre HES yatırımlarına bu kadar çok tepki verilmesinin nedeni yapılan bir sürü yanlış sonucunda halkın HES yatırımlarının ne olursa olsun çevreye tahribat vereceğine inanıyor olması. Bursa projeleri devreye girdiği takdirde İkizdere’de elektrik üretimini suyun çok bol olduğu zamanlarda artırmak istediklerini diğer zamanlarda ise elektrik üretiminin doğal hayatı etkilemesine izin vermeyeceklerini söylerken, projeden vazgeçilmesinin de ihtimal dahilinde olduğunu söyledi. Murat Sungur Bursa yatırım kararlarında halka gitmelerini ise ”çevresel bir  demokratikleşme projesi” olarak gördüklerini ifade etti.

Murat Sungur Bursa Zorlu Enerji Yönetim Kurulu Üyesi Selen Zorlu Melik’in de “Trabzonluyum ve duygusal olarak ben de karşıyım” dediğini sözlerine ilave etti.

– Haberin tamamına ulaşmak için buraya tıklayınız.